Legendární kapela Pink Floyd vydala novou píseň na podporu Ukrajiny

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
ukrajina vlajka
Zdroj: Shutterstock

David Gilmour, Nick Mason společně s baskytaristou Guyem Prattem a klávesistou Nitinem Sawhneym po 28 letech nahráli novou píseň a vyjádřili tak podporu Ukrajině a jejímu lidu. Ve skladbě Hey, Hey, Rise Up použili vokály ukrajinského zpěváka Andrije Chlyvňuka z nahrávky lidové písně „Červená kalina“, která se během války stala velmi populární. Skupina Pink Floyd uvedla, že veškerý výtěžek z písně bude směřován na humanitární podporu Ukrajině.

„Stejně jako mnozí další jsme cítili zuřivost a frustraci, když jsme se stali svědky ohavné invaze do nezávislé a mírumilovné demokratické země a vraždění jejích obyvatel jednou z největších mocností na světě,“ vysvětlil své motivy Gilmour v tiskové zprávě. 

Nápad podpořit zemi, ve které stále běsní válka, dostal David Gilmour při sledování Instagramu. Video z kyjevského náměstí, kde Chlyvňuk zpívá lidovou píseň umělce velmi zasáhlo a donutilo skupinu se zapojit do pomoci Ukrajině. „Byl to silný okamžik, který mě přiměl to zhudebnit,“ vysvětlil Gilmour na stránkách kapely.

Zpěvák a národní hrdina

Pěvec Andrij Chlyvňuk ze skupiny Boombox je momentálně upoután na nemocniční lůžko v Kyjevě a léčí se ze zranění způsobeného projektilem z minometu. Po vyhlášení mobilizace na Ukrajině opustil Chlyvňuk své americké turné s Boombox a vrátil se na Ukrajinu, aby se zapojil do územní obrany. 

Frontmanovi britské kapely Pink Floyd se se zpěvákem podařilo spojit telefonicky a sdělil mu svůj záměr. „Přehrál jsem mu kousek písničky po telefonu a dal mi své požehnání. Snad brzy něco uděláme osobně,“ doufá Gilmour.

Není to poprvé, co se zpěváci spojili. Koncertovali spolu na podporu Ukrajiny již v roce 2015 na koncertě v Londýně.

Návraty se nekonají

Skupina Pink Floyd vydala poslední studiovou desku The Divission Bell v roce 1994, poté přestali nahrávat nové desky a do roku 2005 přerušili svou činnost. Po znovusjednocení se začali věnovat jiným projektům, ovšem stále pod hlavičkou skupiny Pink Floyd. Občasné koncertování dle skupiny nepovede k obnovení její umělecké činnosti a nahrávání nových desek.

Písničku Hey, Hey, Rise Up zveřejnila skupina na svém twitterovém účtu a momentálně jsou veškeré jejich nahrávky v Rusku zakázané a není možné je přehrát. 

Píseň na podporu Ukrajiny obsahuje nápěv pouze Chlyvňuka doprovázeného mohutným sborem a kytarovým projevem charakteristickým pro Floydy. Charismatický Gilmourův pěvecký projev tak bohužel nečekejte. 

Zdroj: Pink Floyd, TwitteriDNES, Novinky

Autor: Veronika HolcováSouvisející články