Rusko bylo vyloučeno z Rady pro lidská práva. Na Valném shromáždění OSN se shodlo 93 států

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
valne shromazdeni osn
Zdroj: Profimedia

Už od počátku války na Ukrajině se mnoho zemí snaží společně jednat proti Rusku. Jenomže, jak se ukázalo, dosavadní kroky byly málo. Po masakru v Buči, při kterém ruští vojáci vraždili civilisty a rabovali v domech, musel svět přikročit k dalšímu zásadnímu kroku. Rusko bylo na Valném shromáždění OSN vyloučeno z Rady OSN pro lidská práva.

Návrh rezoluce na ukončení členství Ruska přijalo celkově 93 zemí. 24 států se pak vyslovilo proti a 58 zemí se zdrželo hlasování. Rusko podle ČTK po celé události označilo jednání i jeho výsledky za protiprávní krok, který je politicky motivovaný a nebyl k němu žádný důvod.

Ukrajina rozhodnutí zemí přivítala. „Váleční zločinci nemají v orgánech OSN zaměřených na ochranu lidských práv co dělat. Děkujeme všem členským státům, které podpořily příslušnou rezoluci Valného shromáždění OSN a zvolily správnou stranu dějin,“ napsal na svých sociálních sítích později ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Čína a Írán stojí za Ruskem

Mezi 93 zeměmi, které návrh na vyloučení Ruska z Rady OSN podpořily, je celá řada těch, které jednají v rámci pomoci Ukrajině velmi intenzivně a o jejichž činech se v médiích hojně hovoří. V čele se objevily Spojené státy, které krok prosazovaly nejvíce.

Mimo jiné podpořily rozhodnutí i Francie, Německo, Švédsko, Finsko i Norsko, samozřejmě také Ukrajina. Mezi podporujícími státy se objevilo i Slovensko a Česká republika. Naopak nesouhlasně hlasovala Čína, s ní Írán, Bělorusko nebo třeba Uzbekistán.

Hlasování se k překvapení mnohých zdržel Egypt, Brazílie, Mexiko či Uganda. Celá tabulka hlasujících zemí byla zveřejněna na sociálních sítích UN NEWS. Svět schválením vyloučení Ruska vyslal podle americké ambasadorky OSN Lindy Thomasové-Greenfieldové jasný signál: Válečné zločiny a utrpění civilního obyvatelstva nebude ignorováno.

Rusko obvinění z válečných zločinů popírá

Ačkoli je vidět, že svět má na celou situaci jasný názor, Rusko i nadále jakékoli obvinění z válečných zločinů odmítá. Moskva i nadále, tak jako již od počátku války, tvrdí, že je invaze na Ukrajinu pouze vojenskou akcí, která se nevztahuje na civilisty. Důkazy ale hovoří jinak.

„Litujeme toho, ale budeme dál hájit naše zájmy všemi legálními prostředky,“ uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Mnoho politických zástupců země se bouří a kroky, které jsou proti Rusku podnikány, jsou podle jejich slov nelegální a agresivní.

„Rusko pokládá rozhodnutí VS OSN o pozastavení svého členství v radě za protiprávní a politicky motivovaný krok. Jeho cílem je demonstrativně potrestat svrchovaný členský stát OSN, který uskutečňuje nezávislou domácí a zahraniční politiku,“ říká k celé situaci zástupce stálého představitele Ruska u OSN Gennadij Kuzmin.

Zdroj: ČTK, ČT24, Seznam zprávy, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články