Po masakru v ukrajinské Buči žádá svět další sankce proti Rusku. Biden chce dostat Putina před soud za válečné zločiny

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
joe biden
Zdroj: Profimedia

Po útoku na ukrajinské město Buča, ve kterém došlo k vraždění civilistů, označilo ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince mnoho klíčových představitelů několika zemí světa. Mimo jiné také americký prezident Joe Biden. Podle jeho slov je třeba na Rusko uvalit další sankce. Informovala o tom agentura AP.

Rusko neustále mluví o tom, že jeho agresivní útok na Ukrajinu je pouze vojenskou operací a civilisté jsou z války vynecháni. Jenomže útok na město Buča je důkazem toho, že jde o lež. Sám ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj město včera osobně navštívil.

I on na místě pro novináře promluvil o masakru, který se zde udál, označil celou akci za válečné zvěrstvo a Putina za zločince, který páchá násilí na civilních obyvatelích. Některé z obětí navíc měly dokonce údajně svázané ruce za zády. Podle Ruska jsou fotografie vykonstruované a jde pouze o provokaci.

„Toto jsou válečné zločiny a svět je uzná jako genocidu,“ řekl podle ČTK Zelenskyj. Nové sankce proti Rusku jsou třeba jak podle samotné Ukrajiny a USA, tak i například podle prezidenta Francie Emmanuela Macrona, který o nich mluvil již v pondělí.

Biden: Na řadě jsou další sankce

„Viděli jste, co se stalo v Buči. Musíme pokračovat v poskytování zbraní Ukrajině, aby mohli pokračovat v boji. A musíme shromáždit všechny podrobnosti, aby se mohl uspořádat skutečný soud pro válečné zločiny,“ řekl americký prezident s tím, že by měl být Putin postaven před spravedlnost.

„Existují velmi jasné stopy poukazující na válečné zločiny. Je víceméně prokázáno, že za zabíjení v Buči je zodpovědná ruská armáda,“ doplnil jeho slova podle ČT24 francouzský prezident Macron. Nové sankce by se podle něj měly zaměřit především na uhlí a ropu.

Je stále možné vyjednat mír?

Zelenskyj ve zničeném městě Buča hovořil s přeživšími obyvateli, kontroloval válečnou techniku i zničené domy. Na dotaz, zda je podle něho stále možné s Ruskem vyjednat mír, podle iDNES odpověděl, že ano, že se o to rozhodně bude i nadále snažit.

„Ano, protože Ukrajina musí najít mír. Jsme v Evropě 21. století. Budeme pokračovat v našem diplomatickém a vojenském úsilí,“ říká hlava Ukrajiny. Podle zahraničních agentur vyzval k dalším sankcím také ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Ukrajinu v tomto ohledu podporují i další země. Německo například vypovědělo ze svého státu 40 ruských diplomatů. Ti podle prohlášení tamější ministryně zahraničních věcí Annaleny Baerbockové pracovali proti německým zájmům.

Další kroky proti Ruské federace jsou stále předmětem diskuzí mezi jednotlivými státy nejen Evropské unie.

Zdroj: Agentura AP, ČTK, ČT24, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články