Amnesty International vydalo novou studii o válce na Ukrajině. Dle ní ukrajinská bojová taktika ohrožuje civilisty

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
amnesty_international
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) od začátku války vydala několik reportů, zpráv, petic, důkazů a svědectví o až nelidských aktivitách ruských vojáků na Ukrajině. Nyní vydala výzkum, že i ukrajinské síly se dopouštějí ohrožení civilistů a porušování mezinárodních zákonů.

Zpráva o počínání ukrajinských vojáků společnost Amnesty International publikovala ve čtvrtek 4. srpna. V ní se uvádí, že ukrajinské síly jednají v rozporu s mezinárodním humanitárním právem a využívá civilisty jako živé štíty.

„Vojenské jednotky se zdržovaly v civilních budovách, v hustě obydlených oblastech, a útočily z nich. Mezi ně patří školy, nemocnice i obytné budovy. Tím byli ukrajinští civilisté vystaveni vážnému nebezpečí,“ uvádí prohlášení k vlně nevole vyvolané jejich čtvrteční zprávou na webu Amnesty International ČR. Společnost mapuje dění na obou stranách konfliktu od jeho prvopočátku.

Zpráva okamžitě rozhněvala Zelenského

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tuto zprávu okamžitě reagoval prostřednictví videoprohlášení. Uvedl v něm, že se AI „snaží amnestovat teroristický stát“, přičemž použil termín, který používá s odkazem na Rusko a pokouší se „přenést odpovědnost z agresora na oběť”, uvedl prezident dle webu Novinky.

Doslova ve tweetu ze 4. srpna prezidentského poradce píše: „Dnes Rusko vynakládá veškeré úsilí, aby zdiskreditovalo ozbrojené síly Ukrajiny v očích západních společností a narušilo dodávky zbraní s využitím celé sítě svých agentů vlivu. Je škoda, že taková organizace jako AI se účastní této kampaně dezinformací a propagandy.“

Bouří se i další státníci

„Možná je to špatným výběrem slov nebo možná špatnými důrazy. Tyto výroky však zní vůči ozbrojeným silám a nám Ukrajincům neuctivě. A my nemáme rádi, když nejsme respektováni,“ napsala dle webu Seznam Zprávy například vicepremiérka Iryna Vereščuk. A ozvývají se i další nejen ukrajinští státníci.

Obrana vedení Amnesty International

„Ukrajinské a ruské bandy a trollové na sociálních sítích – ti všichni dnes útočí na vyšetřování Amnesty International. Tohle se nazývá válečná propaganda, dezinformace. Naši nestrannost ani fakta to nezmění,“ napsala na twitteru ředitelka AI Agnès Callamard.

Rezignace v ukrajinské pobočce AI

Společnost si ale plně stojí za svou zprávou, což vedlo k personálním změnám v ukrajinské pobočce společnosti Amnesty International.

Vedoucí ukrajinské pobočky Amnesty International Oksana Pokalčuk totiž v pátek 5. srpna rezignovala na svůj post ředitelky na protest proti zprávě, kterou společnost AI vydala, ačkoli s tím Pokalčuk výslovně nesouhlasila. Zveřejnění té zprávy považuje za svou „další prohru, kterou mě válka stála,“ uvádí na svém facebooku.

Zdroj: Amnesty International, Amnesty International ČR, Twitter, Novinky, Seznam Zprávy, Facebook

Autor: Veronika HolcováSouvisející články