Rozhovor Dominika Haška pro ruskou televizi dopadl podle jeho očekávání. Média ho v zemi nezveřejnila, svůj názor na válku tak šíří sám

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dominik hasek
Zdroj: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia

Ruská televize požádala o rozhovor bývalého hokejového brankáře Dominika Haška. Ten se už na začátku invaze proti Rusku ostře vymezil. Poté, co se ohradil proti návratu Dmitrije Jaškina do KHL, získal si pozornost Antona Anisimova, který slíbil, že rozhovor s ním zveřejní v celém a původním znění. To se ale nestalo.

Dominik Hašek už delší dobu kritizoval účast ruských hokejistů na mezinárodních utkáních a také jejich působení v Kontinentální hokejové lize. Když i na základě této skutečnosti odpovídal na dotazy, věřil, že bude podle dohody rozhovor na ruské stanici Match TV zveřejněn.

Když se tak nestalo, jak píše i web Forum24, rozhodl se, že ho lidem přetlumočí pomocí médií sám. Pro Českou televizi pak navíc popsal podrobnosti týkající se rozhovoru. Podle jeho slov nakonec jeho odpovědi účel splnily: jeho názory na válku nakonec četly tisíce lidí.

Nedodržená dohoda

„Požádali mě (z RF), abych jim odpověděl na otázky. A slíbili, že je přesně tak, jak odpovím, vydají. Dosud se tak nestalo a tak se zatím podělím s Vámi. Budu rád, když si přečtěte a podělíte se i s dalšími. A případně vyřídíte i ruským sportovcům,“ napsal Hašek na twitteru.

Tam také sdílel odkaz na článek uveřejněný na webu iSport, kde je celý rozhovor zveřejněn. Hašek v něm mimo jiné řekl, že by si přál zakázat práci všech Čechů v Rusku.

„Samozřejmě. Práce z definice vytváří hodnoty. To znamená, že čeští občané u vás svojí prací vytvářejí hodnoty pro ruský stát. Tím automaticky podporují ruský stát a jeho agresi vůči našemu spojenci, demokratické Ukrajině, kterou jste vojensky napadli,“ objasnil.

Moderátor se následně Haška zeptal, zda považuje Rusy za fašisty, nakonec dokonce položil i dotaz, zda není fašista legendární sportovec sám. „Dosud jsem nikde neřekl, že považuji Rusy za fašisty. Já jsem jednoznačně v čele země pro osobnost, která nesmí být volena dlouhodobě, která nesmí ovlivňovat státní média a nesmí zakazovat ostatním občanům kritiku na svou osobu a veřejně se shromažďovat. Takže žádné rysy fašismu u sebe najít nemohu,“ odpověděl.

Publikování rozhovoru nevěřil

Celý rozhovor byl řešen přes e-mail a Haškovi bylo slíbeno, že bude další den odvysílán v televizi. To se ale nestalo, pravděpodobně proto, že se jeho názory neshodovaly s tím, co se snaží Rusko v současné době hlásat. On sám ale tušil, že jeho slova nikdy nebudou v Rusku zveřejněna.

„Nevěřil jsem, že to ruská média budou publikovat, právě proto jsem ten rozhovor vypracoval v češtině i v ruštině a na překladu jsem si dal velmi záležet,“ svěřil se Dominik Hašek pro Českou televizi. Jeho cílem bylo šířit rozhovor v takovém případě samostatně tak, aby se dostal k co nejvíce rusky mluvícím lidem.

Podle Haška poslal moderátor původně tři otázky. Následně po odpovědích zaslal další. Když obdržel druhou várku odpovědí, poslal ještě dodatečné dotazy, které zněly například: „Proč lžete?“

Hašek nyní doufá, že se jeho odpovědi dostanou k co nejvíce lidem a pomohou nějakým způsobem změnit názory některých Rusů na to, co se skutečně ve světě děje.

Zdroj: iDNES, Česká televize, Forum24, iSport, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články