Pořadatelé zakázali na MS v hokeji vyvěsit ukrajinskou vlajku. Čeští fanoušci pravidlo vtipně obešli

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ceska hokejova reprezentace
Zdroj: Profimedia

Na hokejovém mistrovství ve Finsku byla oficiálně zakázána ukrajinská vlajka. To se ale Čechům, kteří zemi chtějí podpořit, nelíbí. Proto vymysleli nápad, s jehož pomocí mohli pravidla porušit. Na pondělním zápasu s USA ukázali na tribunách bílou vlajku, na které stály nápisy: „Žlutá barva. Modrá barva. Představujte si to.“

Čeští fanoušci odsuzují ruskou invazi na Ukrajinu. A mistrovství světa v hokeji je nejen skvělým způsobem, jak dokázat lásku ke své zemi, ale také právě k projevení názoru ohledně války mezi těmito dvěma zeměmi. Už v zápasu proti Norsku Češi ukázali, že Ukrajinu podporují.

Jenomže vlajka, kterou donesli, byla po pěti minutách zápasu organizátory celé akce zakázána. „Pět minut tam vydržela. Pak nám ji bez vysvětlení sundali,“ řekl jeden ze skupinky českých fanoušků, který se podle iDNES představil jako Tomsssa.

Pro server ale pořadatelé vysvětlení poskytli: „Na turnaji jsou povolené pouze vlajky účastnických zemí. Vidět mohou být vlajky zemí, které hrají na turnaji.“ Před zápasem s USA tak čeští fanoušci udělali přípravu, díky které pravidlo se zákazem ukrajinské vlajky obešli.

Běž domů, Ivane

Na tribunách se mezi českými vlajkami objevilo bílé plátno, na kterém bylo černým písmem napsáno, kde se nachází žlutá barva a kde modrá. Symbolickou vlajku pak umístili Češi mezi dvě vlajky české. Těmi pak odkazovali na sovětskou invazi do Československa v roce 1968.

Na první české vlajce nápis hlásal: „Běž domů Ivane… – 1968“. Na té druhé pak stálo: „Čeká tě Nataša… – 2022“. Podle CNN Prima NEWS oficiální příručka nicméně o zákazu vlajek neúčastnících se zemí nemluví. Popisuje pouze, že nesmí vlajky obsahovat hanlivé a zakázané symboly.

Králové mezi fanoušky

„Problém je, že Ukrajina není členem tohoto turnaje. Osobně nemám proti ní vůbec nic, naopak. Podporuju ji. Podle pravidel tady můžete věšet pouze vlajky týmů, které zde hrají, takže kdybyste tady pověsili vlajku Kanady nebo Slovenska, problém to není,“ vysvětlil pro iSport jeden z členů ochranky.

Na druhou stranu na sociálních sítích se objevila řada fotografií, které uctívají Čechy, kterým se podařilo zákaz obejít. „To jsou naprostí králové,“ napsal na twitteru uživatel, kterému se podařilo „bílou ukrajinskou vlajku“ vyfotit a sdílet s těmi, kteří neměli možnost ji vidět.

I v komentářích pod snímkem se setkávají aktéři akce na podporu Ukrajiny s velkým obdivem. Řada lidí se mimo jiné diví, že se nesmí vlajka vyvěšovat. Je vidět, že ani velcí hokejoví fanoušci neměli o této skutečnosti ponětí. Minimálně kvůli situaci, která se děje v současné době ve světě, by se ale podle slov mnohých měla pravidla změnit.

Zdroj: iSport, CNN Prima NEWS, iDNES, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články