Institut Václava Klause považuje invazi na Ukrajinu za překvapivý krok

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vaclav klaus
Zdroj: ROBERT KLEJCH / CNC Robert Klejch / CNC / Profimedia

Institut Václava Klause v reakci na ruskou agresi vůči Ukrajině uvedl ve svém prohlášení, že si nelze jednání Putina vysvětlit jinak než jako frustraci z dlouhodobého odmítání Západu jednat s Ruskem o bezpečnostních zárukách.

„Toto rozhodnutí Ruska považujeme za překvapivé a riskantní. Rusko tímto krokem na sebe vzalo roli toho, kdo porušil minské dohody,“ uvedl Institut Václava Klause. Rusko totiž uznalo nezávislost dvou samozvaných republik na Donbasu, vzápětí pak vyslalo vojáky na Ukrajinu.

Už neměli co ztratit

Institut se domnívá, že ruský prezident Vladimir Putin se k takovému kroku odhodlal poté, co mu došlo, že už nemá co ztratit. Na druhou stranu si ale postěžoval, že jednání Ruska poškodilo mnoho jedinců, kteří pro něj měli v minulosti pochopení.

Václav Klaus se dlouho země zastával a nyní je zklamaný. „Rozhodnutí ruského prezidenta Putina je i poškozením těch z nás, kteří jsme se po léta snažili vysvětlovat komplikovanost vnitřní ukrajinské (ale i ruské) politické, ekonomické a národnostní situace i nelehkých historických kontextů. Kteří jsme nepodléhali povrchnímu a snadnému přístupu nahlížet na tamní vývoj prizmatem československých zkušeností s komunistickým Sovětským svazem z roku 1968,“ píše se na jeho stránkách.

Rozhodnutí země bude mít podle Klause velmi vážné důsledky. A to nejen pro Rusko samotné a pro Ukrajinu, ale i pro mnoho dalších zemí, především zemí Evropské unie, a tím pádem samozřejmě i pro Českou republiku.

Rusko i USA to nechaly zajít příliš daleko

Podle institutu ale není vina jenom na ruské straně. Je mu líto, že všechny strany konfliktu nechaly zajít situaci až tak daleko a nenašly jiné řešení. „Je smutné, že všechny strany ukrajinského konfliktu nechaly dojít situaci až tak daleko. Jsme přesvědčeni, že vzájemné vyhrožování měly nahradit diplomacie a trpělivé vyjednávání. Jedině tak mohly USA a Rusko najít rozumné a vzájemně přijatelné řešení. To již po včerejším ruském jednostranném tahu bude zřejmě obtížné,“ vyjádřil se.

Zatímco Institut Václava Klause se rozhodl situaci řešit poměrně dlouhým prohlášením, současný prezident Miloš Zeman zatím obšírnější prohlášení nevydal. Pomocí twitteru jen vzkázal, že vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu a snižuje naději na diplomatické řešení.

Zdroj: klaus.cz, idnes.cz, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články