Prezident Miloš Zeman podepíše novelu o pandemickém zákoně. A pustil se do návrhu rozpočtu

od Raina Tomanová
3 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman vystoupil v Poslanecké sněmovně, a to zrovna v době, kdy se projednává schválení návrhu státního rozpočtu na letošní rok. Jedná se o první čtení, kdy se schvalují příjmy, výdaje a také schodek. Poslancům pak řekl několik vět. Celý jeho projev je k dispozici k přepisu na stránkách Hradu.

Zeman jezdí na projednávání rozpočtu pokaždé. Při příjezdu do Sněmovny jej přivítala předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

Vláda Petra Fialy představila návrh rozpočtu, schodek by měl být 280 miliard korun. Je přitom o 97 miliard nižší, než uvedl ve svém návrhu bývalý premiér Andrej Babiš. „Navržený schodek rozpočtu je téměř o 100 miliard nižší, než navrhla minulá vláda,“ připomněl dle serveru iDNES ministr financí Zbyněk Stanjura.

Zemanovi se nelíbí návrh rozpočtu, který není podle jeho slov protiinflační a prorůstový. 9- února přitom ministr vnitra Vít Rakušan upozornil na svém twitteru, že návrh protiinflační je a má za cíl „krotit drahotu“.

Dle něj by se měl použít na splacení dluhů z dřívější doby.

„My jsme tady proto, abychom společným úsilím přispěli k růstu ekonomické výkonnosti, a tedy i k růstu životní úrovně našich občanů. Státní rozpočet je z tohoto hlediska pouze nástroj. Není to samoúčel, není to věc sama o sobě, a právě proto je dobré se ptát, jak předložený, ale i minulý návrh státního rozpočtu této funkci ekonomického nástroje odpovídá,“ sdělil.

Škrtat umí i foxteriér, nebral si servítky Zeman

Navíc by vláda měla umět také hledat příjmy, a ne jen škrtat výdaje. „Říkal jsem, ještě jako premiér, že škrtat výdaje dokáže cvičený foxteriér, ale najít zdroje příjmů vyžaduje jistou ekonomickou inteligenci,“ řekl směrem k vládě a dodal, že její členové se bojí škrtat daňové výjimky ze strachu z voličů.

Podobně je na tom dle Zemana i problematika daň z příjmu fyzických osob. „V poslední zprávě Mezinárodního měnového fondu je kritika snížení této daně ve výši 90 miliard korun. Opakuji, 90 miliard korun. A víte, kolegyně a kolegové, co je na tom bizarní? Toto snížení daně rukou společnou a nerozdílnou prosadily dvě jinak válčící strany, to jest hnutí ANO a Občanská demokratická strana. Obě dvě tyto strany připravily státní rozpočet o 90 miliard korun příjmů. Na druhé straně, a to je na tom to bizarní, se chtěly zalíbit svým voličům, ale protože to navrhly obě, tak žádná z nich si nemohla připsat jako faktor volebního úspěchu toto snížení, čili je to čistá ztráta a nulový zisk. Navrhuji vám tedy, abychom se k tomu vrátili,“ zaznělo také z jeho úst.

Hospodařit podle nového rozpočtu bude stát od dubna

Schodek se podle Fialy bude snižovat i v dalších letech. Premiér uvedl, že stát musí být štíhlý a bude štíhlý. Obhajoval svůj návrh slovy, že je nutné redukovat také agendu, kterou on sám vykonává, napsal web iDNES. Příjmy by se měly pohybovat kolem 1613,2 miliard korun, výdaje pak kolem 1893,2 miliard.

Návrh rozpočtu ale není to jediné, co poslance čeká. Kolem 13. hodiny odpolední měli hlasovat o schválení novely pandemického zákona. Novelu Senát zamítl, navíc se Tomio Okamura pustil do několikahodinového projevu, aby se zabránilo jejímu přijetí.

Vládní koalice si ale prosadila hlasování právě v pátek hodinu po poledni. Ve čtvrtek ve tři hodiny ráno totiž nebylo v jednacím sále dost poslanců, kteří by hlasovali. Právě v tuto noční dobu skončila veškerá debata o pandemickém zákoně. V sále bylo jen 97 poslanců, potřeba bylo nejméně 101.

Zdroj: Hrad.cz, iDNES, Twitter

Autor: Raina TomanováSouvisející články