Prezident Zeman obvinil Vystrčila z pokusu o puč. Ten se podle svých slov ničeho nedopustil

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
milos vystrcil
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Senátoři Miloš Vystrčil i Pavel Fischer se vyjádřili k tématu puče, o němž se zmínil prezident Miloš Zeman v reakci na svou hospitalizaci a úvahách o dočasném převodu pravomocí hlavy státu. I oni se hlava státu rozpovídala v rozhovoru pro MF DNES.

Předseda senátu Miloš Vystrčil v řijnu v pořadu Otázky Václava Moravce prohlásil, že Organizační výbor Senátu bude projednávat možný převod pravomocí prezidenta. Ten byl v té době již dva týdny hospitalizován. 10. října jej převezli na kliniku intenzivní medicíny pražské Ústřední vojenské nemocnice.

K rozhodnutí přispělo i prohlášení ředitele střešovické nemocnice Miroslava Zavorala, jenž řekl novinářům, že Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti. Psal o tom například iRozhlas.

O podrobnostech nemluvil, ale zmínil Vystrčila i Fischera

To, že parlament kvůi výše zmíněnému zvažoval aktivaci článku 66 Ústavy, vnímá Zeman za jakýsi pokus o puč, jak řekl v interview pro MF DNES.

„Když nemocnice poslala předsedovi Senátu tehdejší diagnózu – která se mimochodem neukázala být správná, protože jsem se uzdravil – tak současně požádala předsedu Senátu, aby tato zpráva nebyla zveřejňována,“ uvedl pro MF DNES prezident České republiky.

Senátor Pavel Fischer se měl dle Zemana dopustit toho, že zprávu od lékařů zveřejnil. „Z tohoto a několika dalších indicií usuzuji, že k jistému pokusu o puč došlo. A usmívám se neschopnosti těchto pučistů,“ trvá na svém prezident. Fischer na dotaz iDNES reagoval, že prezident nemá schopnost vykonávat svůj úřad, pokud si myslí, že se na podzim o puč skutečně jednalo.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil pro iDNES zase uvedl, že po nikom diagnózu prezidenta nechtěl, tedy ani nikdy neobdržel. „Jediné, na co jsem se ptal, bylo, zda zdravotní stav pana prezidenta umožňuje nebo neumožňuje mu zastávat jeho úřad,“ stojí si na svém Vystrčil.

Sám řekl, že zprávu nikdy nezveřejnil, a to ani poté, co informace o zdravotním stavu pana prezidenta dostal. „Pouze jsem z ní po dohodě s nemocnicí citoval. To, co pan prezident tím pádem řekl, není pravda, a jsem přesvědčen, že jsem plnil povinnosti, které jsou mi dány z Ústavy, a nemohu si dovolit Ústavu nedodržovat.“

Server Echo24 upozorňuje, že již v minulosti úvahy o převedení pravomocí prezidenta na další ústavní činitele označil vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář právě jako pokus o puč vůči prezidentu republiky. Totéž učinil i advokát Hradu Marek Nespala.

Zdroj: iDNES, iRozhlas, Echo24

Autor: Raina TomanováSouvisející články