Ivan Bartoš slibuje nový zákon na podporu bydlení. Inspiruje se Vídní a do konce roku prý bude hotovo

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ivan bartos
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Zákon o podpoře místního bydlení by měl být dokumentem, jenž pomůže v České republice s vyřešením krize, která v tomto ohledu nastala. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš slíbil, že by dokument inspirovaný Vídní chtěl do konce letošního roku mít připravený.

V rozhovoru pro ČTK uvedl Bartoš, že jeho úřad spolu s resortem práce a sociálních věcí začal připravovat nový zákon o podpoře bydlení. Ministr tvrdí, že pomocí něj zlepší dostupnost bydlení, rozšíří možnosti nájemního bydlení a také přidá další příspěvky na pomoc v bytové nouzi.

Ivan Bartoš podotýká, že mnoho zahraničních zemí řeší situaci velmi logicky, a proto se pokouší inspirovat právě například Vídní, kde již dnes existuje velké množství sociálních nájemních bytů. A podle všeho by navíc norma neměla být pouze zákonem o bydlení.

Pouze část

„Chceme dát obcím nástroj, aby řešily dostupnost bydlení dávno před tím, než se na věc díváme jako na problém na pomezí bydlení a sociální práce. Sociální bydlení je pouze jedna část,“ uvádí ministr podle České televize. On i legislativní plán počítají s tím, že bude zákon hotový do konce roku.

Podporu by poté mělo získat nejen družstevní bydlení, ale také například výstavba malometrážních bytů a zvažován je také takzvaný garantovaný nájem. V takovém případě by mohl majitel svěřit vlastní byt do správy města, které by pak zajišťovalo včasné placení nájmů.

„Stát se na to díval jako na ukládání povinnosti obcím stavět sociální byty a má to být přece obráceně. Máte nabídnout plejádu nástrojů, jakým způsobem mohou samosprávy problematiku bydlení řešit,“ vysvětluje Bartoš. „Asi se nikdy nedostaneme na úroveň Vídně, je ale cílem zlepšit dostupnost bydlení přes zákon, který připravujeme.“

Obrovské problémy

Problémy s bydlením má velká část obyvatel v České republice dlouhodobě. Podle statistik je u nás zhruba 4,5 milionů domácností. Podle loňské analýzy iniciativy Za bydlení má ale zhruba 600 tisíc z nich s bydlením problémy, 350 tisíc domácností pak za byt vydává přes 2/5 svého příjmu.

Ztráta bydlení jenom v loňském roce hrozila téměř 200 tisícům lidí a 60 tisíc domácností zase žilo v nedostatečných podmínkách. Podle ministra je třeba tuto situaci rychle změnit a udělat se to dá jedině tak, že se inspirujeme u zahraničních systémů.

V minulosti politici připravovali normu o sociálním bydlení a to ještě za vlády Bohuslava Sobotky. Tehdy se na její podobě ale politici neshodli. Vláda Andreje Babiše původně slibovaný zákon nahradila programem Výstavba s dotacemi a úvěry pro obce. Z toho se ale postavilo v roce 2020 pouze 70 bytů.

Zdroj: Facebook, E15, Česká televize, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články