Jaká nás čekají opatření? Ministr Válek představí několik variant 

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vlastimil valek
Zdroj: Profimedia

Ve středu chystá vláda další jednání, na kterém se bude mluvit především o dalších opatřeních, která se budou týkat konce letošního a začátku příštího roku. Ministr Válek nastíní několik možností, které mohou nastat. 

Možné je testování ve školách dvakrát týdně, alespoň pro první polovinu ledna. Kromě Válka se v pořadu Události, komentáře objevili také Roman Prymula a Petr Arenberger, kteří vyjádřili své názory ohledně pandemie koronaviru a opatření, která tu momentálně jsou a také budou. 

Opatření budou záviset na omikronu

Válek řekl, že následující kroky budou závislé na tom, jak rychle se bude šířit nová varianta koronaviru omikron. Je to podle něj rychlá a vysoce nakažlivá varianta, je u ní kratší inkubační doba a symptomy se mohou objevit už první nebo druhý den od nakažení. 

Ministerstvo bude mít mezi svátky nové informace a data ohledně nové mutace, které dostanou z Anglie. Bude pak snazší rozhodovat o dalších opatřeních. Nouzový stav by měl skončit 25. prosince, pro Válka jsou rozhodující právě opatření, o kterých bude vláda rozhodovat ve středu. 

Podle Válka by se mělo začít testovat ze slin, zvýší se tím testovací kapacita. Využije se také 100 milionů korun, aby se zakoupily PCR přístroje, které budou využívat nejen nemocnice, ale také další pracoviště, která se budou chtít zapojit do testování. Podpořit by se měl také projekt, který monitoruje odpadní vody, ve kterých by se mohl nacházet covid-19. Zatím se tak děje jen v Praze, ale Válek chce projekt dostat i do dalších krajů.

Ve školách by se mělo testovat pouze antigenními testy, v případě pozitivity by se potvrzovaly PCR testem, který by určoval, o jakou variantu koronaviru se jedná. Omikron se podle Válka i Prymuly rychle stane dominantní variantou. Bývalý ministr zdravotnictví uvedl, že nárůst počtů nakažených právě omikronem bude vysoký. 

Povinné očkování není řešením, lidé se musí motivovat

Jak uvedla ČT 24, Arenberger se ke koronaviru vyjádřil ve smyslu, že si s námi neustále hraje. Nikdo tak nemůže s jistotou říct, jakou cestou se bude ubírat nejen samotný virus, ale ani jaká budou opatření. I v zemích, kde se je vysoká proočkovanost, se virus znovu objevuje. 

„Virus tu s námi bude a musíme se s ním naučit bojovat,“ dodal Arenberger. Válek vyzval občany, aby se o Vánocích nestýkali a aby se nepořádali žádné večírky. Ale žádný vyložený zákaz vydán nebyl. „Žijeme v demokracii, každý by měl být zodpovědný,“ apeloval Válek už před několika týdny.

Pro české občany ale nefunguje ani pozitivní, ani negativní motivace. Lidé nedodržují nařízení, která vydá vláda, přitom je zapotřebí, aby se lidé semkli a pochopili, že jedině tak se můžeme vyhnout vysokým počtům nakažených lidí. „Dnes je velmi obtížné doporučit něco, co by fungovalo.”

Vláda chce, aby se lidé naočkovali, nejlépe hned třemi dávkami vakcíny. Povinné očkování ale není řešením, protože nikdo netuší, jak se bude chovat omikron a jak bude měnit nejen opatření, ale také vývoj koronaviru.

Zdroj: ČT 24

Autor: Raina TomanováSouvisející články