Jan Blatný to má sečtené, někdo ho nahradí 

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jan blatny
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Dny ministra Jana Blatného (za ANO) jsou ve vládě již sečtené. Premiér Andrej Babiš ho chce vyměnit už během příštího týdne, nebo až po Velikonocích. Informuje o tom televize CNN Prima NEWS, podle které tuto informaci potvrdilo několik zdrojů.

O tom, že by měl Blatný opustit svou funkci ministra zdravotnictví, se spekuluje už poměrně dlouho. Andrej Babiš vždy jakékoliv informace a dohady o jeho konci ve funkci skálopevně odmítal. Jenže během minulého týdne vyšlo najevo, že post ministra zdravotnictví nabídl epidemiologovi Petru Smejkalovi. Ten pozici odmítl.

Mezi případné další adepty premiéra patří například ředitel vinohradské nemocnice Petr Arenberger. Nicméně v rukávu má i několik dalších jmen, která nejsou zatím známá. S informací přišla televize CNN Prima NEWS.

Zemanovi je trnem v oku

Podle informací tohoto média se měl Babiš s prezidentem Milošem Zemanem domluvit už na dalším postupu na pondělní schůzce v Lánech.

Měli tam řešit i to, že Blatný skutečně ve funkci skončí. V Partii na CNN Prima NEWS koncem února prezident uvedl, že vše záleží především na premiérovi. Není však žádným tajemstvím, že Zeman chce vyhodit nejen Blatného, ale i ministra zahraničí Tomáše Petříčka (za ČSSD).

Existoval i možný scénář toho, že by celý resort zdravotnictví připadl nově ČSSD a české diplomacii by naopak zase šéfoval ministr za hnutí ANO.

„Protože máme koaliční dohodu, tak dobře víte, že například pan Hamáček musí navrhnout něco panu premiérovi, pan premiér musí něco navrhnout mně a já jenom jako prognostik předem říkám, že pokud mi to navrhne, tak mu vyhovím,“ řekl tehdy Zeman v Partii na Primě.

Babišovi dochází trpělivost

Babiš již v minulosti kritizoval Jana Blatného rovnou v několika situacích. Vadil mu špatný marketing ministerstva za nakonec nepodařenou a opožděnou kampaň ohledně očkování.

Také mu vadilo, že z ministerstva zdravotnictví odešly desítky lidí, nebo i to, že se Blatný zkrátka s nikým z odborníků neradí. Že už jeho chování má pravděpodobně plné zuby svědčí i fakt, že mu minulý týden zaslal vytýkací dopis.

Podle CNN prima NEWS se ale premiér nechová k Blatnému zrovna vřele ani při vládních jednáních.  „Blatný je Babišův otloukánek. Premiér třeba na jednání kabinetu Blatnému vmetl, že jeho číslům, grafům a čárám nevěří,“ řekl pro ni zdroj, který se prý účastní vládních schůzí.

Sám Blatný se ale k celé situaci vůbec nevyjadřuje a nepodává žádné informace o tom, jaké budou jeho budoucí kroky. „Co se týká různých spekulací o mém místě, tak se budu jenom opakovat. Přišel jsem do úřadu dělat práci odbornou, budu ji dělat, dokud k tomu budu mít mandát. A nevidím teď nějaký další důvod se bavit o jiných spekulacích,“ odvětil Blatný minulý týden ve čtvrtek po jednání vlády na dotaz CNN Prima NEWS.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články