Jan Čižinský před volbami mluví o veřejných záchodech. Důchodci to oceňují, podle Pohlreicha by si měl ale zajít na psychiatrii

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jan cizinsky
Zdroj: David Malík / CNC / Profimedia

Současný starosta Prahy 7 a lídr pražské kandidátky Praha sobě Jan Čižinský usiluje v komunálních volbách o místo primátora. Pro svou kampaň si ale zvolil velmi zajímavé téma, které rozhodně rozpoutalo debaty. Záchody v hlavním městě řeší Čižinský hned z několika úhlů, nejzajímavějším je pravděpodobně jeho názor, že všechny restaurace by měly umožnit lidem toalety používat zdarma.

„Mezi hlavními tématy letošních voleb bude podle mě zdražování a doprava,“ říká podle TV Nova starosta Prahy 7, který se mimo jiné nechal slyšet, že by byl rozhodně lepším primátorem, než je současný Zdeněk Hřib. Ve volbách podle něj bude také znát situace na Ukrajině, která se řeší všude ve světě, tedy i u nás.

Přesto všechno se on sám rozhodl otevřít téma zcela jiné. A to konkrétně dostupnost veřejných záchodů v hlavním městě České republiky. Už v roce 2016 zahájila Praha 7 projekt SOS WC, který vytvořil síť ochotných restaurací, ve kterých si lidé mohou odskočit na toaletu zdarma.

Čižinský chce veřejné toalety rozšiřovat

„Nejvíce to oceňují rodiče s dětmi, senioři či osoby se zdravotními potížemi, ale rádi jsou i provozovatelé kaváren a restaurací, protože tímto způsobem získávají spokojené zákazníky. Věřím, že by se tato dobrá praxe uplatnila také na dalších místech v Praze,“ říká Čižinský.

„Naším cílem je, aby toalety zdarma byly ve všech vestibulech metra, podchodech či dalších objektech pod vlivem města,“ doplnil. Podle jeho slov by se lidé rozhodně neměli tématu vysmívat. Sice to možná nezní jako vhodný projekt k volbám, když se nad tím ale lidé zamyslí, změní názor.

„Všem, kdo se tomu tématu vysmívají, bych chtěl vzkázat: tohle je test naší společné empatie. Test duše našeho města. Vás možná veřejné záchodky netrápí, ale představte si třeba naše seniory. Pro ně může být cesta k lékaři a zpět, aniž by si cestou mohli někam odskočit, hodně velké trápení,“ napsal na svém Facebooku.

„Rozhodně bych veřejné toalety na více místech ocenila, často mě trápí, že si není kam odskočit. Podle mého se to mělo řešit už hodně dávno. Na druhou stranu ale rozumím, že to mnohým připadá komické, a obávám se, že pan starosta nezvolil na propagaci projektu vhodnou chvíli,“ říká pro Přehledně24 devětašedesátiletá Andrea z Prahy 7.

Lidé jsou pro, šéfkuchaři proti

Redakce deníku Extra se obrátila s dotazem na jeho názor i na slavného šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha. Co si on myslí o tom, že by měly restaurace dávat lidem možnost k využití toalety zdarma? „Ať si pan Čižinský skočí na psychiatrii, jestli mu nestačí ty krávoviny, co už udělal,“ řekl.

Jan Punčochář, který se proslavil i jako porotce v soutěži MasterChef, pak jeho slova doplnil: „To přece záleží na majiteli restaurace, nikdo ho nutit nemůže.“

Většina dotazovaných důchodců a maminek s dětmi by nicméně takovou možnost využila. „Kolikrát se mi stalo, že jsem potřebovala přebalovat malého, ale na ulici to opravdu nejde,“ říká pro Přehledně24 maminka čtyřměsíčního chlapečka.

„Určitě bych takové možnosti využívala, protože když mám za použití toalety například v metru platit, připadá mi to opravdu hloupé,“ dodává její šedesátiletá maminka. Uznává ale, že by rozhodně na mnoha místech nastal zmatek a tvořily by se nejspíš takové fronty, že by bylo stejně lepší vydržet, než bude člověk v pohodlí domova.

Zdroj: Praha 7, Prague city Line, Praha IN, TV Nova, Extra, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články