Jan Lipavský dorazil na Ukrajinu. Setkat se má s prezidentem Zelenským a projednat s ním hlavně bezpečnost státu

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
jan lipavsky
Zdroj: Profimedia

Ministr zahraničí Jan Lipavský ve středu ráno dorazil do Kyjeva. Během své návštěvy Ukrajiny chce řešit otázky bezpečnosti, ale také poválečnou obnovu země.

Osobně se má setkat také s prezidentem Volodymyrem Zelenským nebo s ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou. Navštívit chce také zničená města a místa. Už při své cestě do Kyjeva mluvil Lipavský s novináři a zodpovídal jejich otázky. Na Ukrajinu cestoval vlakem a za přísných bezpečnostních podmínek.

Na jeho cestu do zahraničí bylo uděleno embargo

„Rusko se snaží zničit suverenitu a územní celistvost Ukrajiny. Česká republika dlouhodobě Ukrajinu podporuje vojensky, politicky i humanitárně, to bude námětem jednání. Chceme si potvrdit důležitost vztahů, ale také se bavit o konkrétních otázkách. Témata bezpečnosti budou klíčová,“ řek Lipavský podle zvláštního zpravodaje redakce Novinek novinářům.

Jeho cesta probíhala za přísného utajení informací. Ministr totiž jel vlakem celou noc. Během času stráveného na Ukrajině chce navštívit několik míst, která jsou válkou zničená. Čeká ho také několik jednání. Schůzka se Zelenským ale bude bez přítomnosti novinářů.

Do Kyjeva měl kromě Lipavského dorazit také jeho slovenský kolega Iva Korčok, ale musel se omluvit z důvodu onemocnění covid-19. Trojice ministrů přitom Ukrajinu navštívila již začátkem února, to bylo dva týdny před invazí.

Lipavský ale nemá žádné konkrétní plány, které by Ukrajině představil. Česká republika zemi pomáhá od začátku války, a tak ministr odmítá sdělení, že by Česko nebylo do budoucna schopné poskytovat vojenskou podporu.

Všichni by měli Ukrajině pomáhat ze všech sil

„Je naším rozhodnutím, že Ukrajina nesmí padnout,“ cituje Lipavského server iDNES. Nejen Česká republika by měla udělat všechno, co je v jejích silách, aby Ukrajině pomohla. Podobný názor sdílí také rakouský ministr zahraničí Schallenberg, který se s ním na Ukrajině setkal.

Podle něj je cesta do Kyjeva „středoevropský signál solidarity“. „Nenecháme vás ve štychu,“ prohlásil ministr. Během několika dní se tak dozvíme, jak jednání všech státních činitelů dopadla. Určitě to ale není poslední návštěva Ruskem napadené země.

Krátké video z příjezdu do Kyjeva najdete také na twitteru Jana Lipavského. Je vidět setkání s jeho protějškem z Rakouska. Určitě si všimnete, že Lipavský se oblékl neformálně. Není divu, noční cestování vlakem v saku a košili by asi nebylo nic příjemného.

Zdroj: Novinky, iDNES, Twitter

Autor: Raina TomanováSouvisející články