Jan Lipavský: Německo by mělo Ukrajině pomáhat víc. Česko je připraveno k další politické podpoře

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jan lipavsky
Zdroj: Profimedia

Český ministr zahraničí Jan Lipavský v rozhovoru pro americkou televizní stanici CNN uvedl, že by byl rád, kdyby Německo dělalo pro Ukrajinu ve vojenské oblasti více. Podle jeho slov by pomoc s vyzbrojením z německé strany zemi hodně pomohla. Právě Německo je v tomto ohledu kritizováno mnoha dalšími státy.

Lipavský dostal v rozhovoru dotaz, co si myslí o pomoci Ukrajině od velkých zemí, jako je například Německo.

„Rád bych viděl, aby takové země dělaly více,“ řekl Lipavský. „Na druhé straně rozumím tomu, že mají svou vlastní vnitropolitickou situaci, což respektuji. Vidět Německo poslat výrazné množství zbraní Ukrajině, to by hodně pomohlo, určitě,“ dodal.

Některé otázky, které dostal, se týkaly také české pomoci napadené zemi. Podle slov Lipavského je pro nás velmi důležité udělat pro Ukrajinu maximum.

„A ten důvod je, že Ukrajina bojuje o své přežití. Pokud by Putinova agrese pokračovala a Ukrajina padla, pokračoval by dál a my jsme již jednou Ruskem byli okupováni v roce 1968 a nechceme to opakovat,“ objasnil.

Nic není zadarmo

Lipavský si je vědom toho, že aby ruský teror skončil, je třeba se sjednotit a Ukrajině pomoci. Právě proto v amerických médiích zmínil zrovna Německo, které je dlouhodobě kritizováno, že nepomáhá zemi tak, jak by se svými možnostmi mohlo.

Německo se ale brání. „Dodali jsme protitankové střely, (protiletadlové střely) Stinger a další vybavení, o kterém jsme nikdy veřejně nehovořili, aby se tyto dodávky uskutečnily rychle,“ řekla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková s tím, že o všech dodávkách Německo z pochopitelných důvodů nemluví.

„Uvědomili jsme si, že nic není zadarmo. Komfort není samozřejmost. Za svobodu a nezávislost je třeba bojovat, a to se česká společnost naučila,“ cituje ministra příspěvek na twitteru. Ten také zveřejnil celý rozhovor s Lipavským, který americká televize odvysílala.

Jedním z důležitých kroků, který je podle Lipavského třeba udělat, je zbavit se závislosti na ruském plynu a na ropě. „Nebude to jednoduché, ale zvládneme to,“ řekl. Je podle něj třeba hledat evropské řešení. Důležité podle ministra je, aby Evropa v postoji k Rusku zůstala jednotná.

Jsme připraveni pomoci politicky

Ministr zahraničí si podle svých slov uvědomuje, že Česká republika toho sama o sobě příliš nezvládne. Chce udělat maximum, vybízí ale k zapojení do akce také další státy, které mohou udělat víc, než do současné doby ukázaly.

Kritickou situaci na jihu Mauripolu by řešil evakuací, kterou ale Ukrajina sama nezvládne a Česko pro ni nemá prostředky. „Musíme těm lidem pomoci. Musela by to udělat jiná země, ale politicky jsme připraveni to podpořit,“ řekl závěrem.

Zdroj: iDNES, Česká televize, Twitter, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články