Jan Lipavský reaguje na obvinění Černochové z podpory terorismu. Nechal si předvolat ruského velvyslance

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Lipavsky Jan
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Výrok Jany Černochové o smrti ruské novinářky Darjy Duginové byl na půdě OSN označen ruským velvyslancem za podporování terorismu. Takové jednání si ale nenechal líbit ministr zahraničí Jan Lipavský, který se rozhodl předvolat si ruského velvyslance v Praze. Za Černochovou se postavila také většina ministrů.

Reakce na smrt Darji Duginové, dcery ruského ultranacionalistického ideologa Alexandera Dugina, se velmi různí. Podle některých zemřela nevinná mladá žena, podle jiných se jednalo o fašistickou propagandistku, která veřejně vyzývala k vraždění Ukrajinců.

Podle Ruska podporuje Černochová terorismus

Do druhého tábora patřila i ministryně obrany Jana Černochová, která na svém twitteru uvedla, že smrti mladé ženy ani trochu nelituje. Informovali jsme vás o tom zde.

Reakce Ruska na sebe nenechala dlouho čekat. Ruský velvyslanec při OSN při zasedání Rady bezpečnosti uvedl, že jednání ministryně považuje za podporu terorismu. Také vyzval Českou republiku, aby se k situaci nějakým způsobem postavila.

Ministr zahraničí pozval ruského velvyslance „na kobereček“

To se nyní opravdu stalo, ale zřejmě jiným způsobem, než Něbenzja očekával. Do sporu se totiž vložil šéf české diplomacie Jan Lipavský a společně se svým náměstkem Jaroslavem Kurfüdtem se proti vyjádřením ruského velvyslance při OSN ohradili.

Zároveň si ministr zahraničí nechal předvolat Alexandra Zmejevského, tedy ruského velvyslance v Praze. Lipavský o tom informoval na svém twitteru.

Členové vlády označili ruskou reakci za nesmysl

Za ministryni Černochovou se postavila většina jejích vládních kolegů. „Dnešní velvyslanec v OSN, který zastupuje dnes nejaktivnějšího teroristu na světě, což je ruský stát, který terorizuje miliony lidí na Ukrajině, nemá vůbec právo takové hodnocení říci,“ uvedl podle ČTK například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Souhlasné hlasy se ozvaly i z TOP 09. „Tato vyjádření jsou součástí informační a hybridní války, kterou s námi Rusko vede již dlouhou dobu,“ myslí si ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová.

Stejně to vidí i premiér Petr Fiala. „Obvinění Jany Černochové z podpory terorismu jakýmkoliv představitelem Ruské federace, která se dopouští válečných zločinů na Ukrajině, nelze považovat za nic jiného než projev vrcholného cynismu,“ sdělil podle Seznam Zpráv mluvčí premiéra Václav Smolka.

Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy, Twitter, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články