Rusové obvinili českou ministryni obrany z terorismu. Podnětem byl její příspěvek na sociální síti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jana cernochova
Zdroj: CNC / Profimedia

Smrt Darji Duginové, dcery ruského ultranacionalistického ideologa Alexandera Dugina, neprožívá. Česká ministryně obrany Jan Černochová doslova na svém twitteru napsala, že jí to není ani trochu líto. Na základě toho byla ale následně obviněna z podpory a schvalování terorismu.

Ve svých devětadvaceti letech zemřela novinářka Darja Duginová po výbuchu automobilu nedaleko Moskvy. Jednalo se pravděpodobně o naplánovaný zločin na objednávku. „Atentát na jejího otce? To by byla divná volba. Dáša teď byla mnohem uznávanější a důležitější ve veřejném polickém prostoru,“ odůvodnil útok pro média podle ČTK Sergej Karnauchov, který znal ženu osobně.

Ačkoli situace zasáhla mnohé a řeší se prakticky po celém světě, Černochová se oficiálně na sociální síti ozvala s tím, že jí smrt novinářky nijak nemrzí. „Není mi lito ani dcery, ani truchlícího otce. Je mi líto tisíců lidí zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie. Dnešní noc na 21. 8. si v Rusku zapamatují,“ napsala na sociální síti ministryně.

Ačkoli svá slova odůvodnila tím, že v důsledku činů zemřelé a jejího otce umírali nevinní, schytala za svá slova podle CNN Prima News především kritiku. Řada lidí nedokáže totiž pochopit, jak se může ministryně obrany takto vyjadřovat. „To je fake, že? Ministryně české vlády schvaluje teroristický čin na civilní osobu? Jako vážně?“ napsal v komentářích šéf bohumínské nemocnice Svatopluk Němeček.

Trestný čin, nebo nemorální jednání?

Řada lidí se nad twitterovým příspěvkem Černochové pozastavila. Někteří se dokonce obávají toho, že jde o trestný čin a podporu terorismu. „Pokud to není trestný čin schvalování terorismu, tak je to hnusný, Jano,“ vzkázal ministryni bývalý šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Bohužel pro Černochovou navíc nezůstala celá věc jen na sociálních sítích. Ruský velvyslanec OSN Vasilij Něbenzja na zasedání Rady bezpečnosti podle Novinek obvinil ministryni z podpory terorismu. „Očekávám, že se kompetentní orgány Česka budou stejně seriózně zabývat výroky ministryně obrany země a náležitě je ohodnotí,“ upozornil.

Černochová se ale brání. „Podle nikým neuznaného loutkového režimu v Doněcku tady cvičíme teroristy. Já pro změnu terorismus údajně schvaluji. Lepšího potvrzení účinnosti naší pomoci Ukrajině se těžko dočkáme,“ řekla pro iDNES. Stejné věty pak zdůraznila na svém twitteru.

Mezi terorismem a nelítostí je rozdíl

Ministryně obrany se nyní hájí tím, že mezi vyjádřením nelítosti nad něčí smrtí a podporou terorismu je velký rozdíl. „Jestli v Rusku oplakávají úmrtí válečných štváčů, vyzývajících k vraždění a vyhlazování občanů sousedního svobodného národa, který bezprecedentně a bezdůvodně napadnou a masově tam vraždí jejich nevinné děti a další civilisty, vypovídá to o nich úplně všechno,“ řekla.

„Jsou to vrazi a zločinci, vůči kterým nemáme mít lítost. Stejně jako neoplakáváme Hitlera, Stalina, Heydricha,“ uzavřela pro iDNES. Vasilij Něbenzja však apeloval na české úřady, aby situaci dále řešily. Hluboce se ho dotkla i věta, kterou Černochová svůj původní příspěvek zakončila: „Dnešní noc na 21. 8. si v Rusku zapamatují.“

Vyšetřování smrti Darji Duginové stále běží. Podle některých spekulací měl být ve voze, který vybuchl, její otec. „Už bylo zjištěno, že výbušnina byla umístěna pod spodkem vozu na straně řidiče. Darja Duginová zemřela na místě,“ uvedl zahraniční deník TASS s odkazem na slova vyšetřovacího výboru.

Zdroj: CNN Prima NEWS, ČTK, Twitter, iDNES, Novinky, United Nations, TASS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články