Černochová vyrazila v tichosti na Ukrajinu. Poklonila se legionářům a řešila, jak dále pomoci ukrajinským vojákům

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Cernochova Jana
Zdroj: Profimedia

Ministryně obrany Jana Černochová navštívila v minulých dnech Ukrajinu, konkrétně pomník obětí 1. světové války. Tam u příležitosti 105. výročí bitvy u Zborova uctila památku československých legionářů. Promluvila také s tamními politiky o dalších možnostech pomoci Ukrajině v jejím boji proti Rusku.

Ministryně obrany o své cestě na Ukrajinu předem veřejně neinformovala. Zprávy o její přítomnosti v ukrajinské Ternopilské oblasti přinesla až tamní agentura Ukrinform. Černochová po návratu potvrdila svou návštěvu na sociální síti twitter.

Vzpomněla na československé legionáře

„Vracím se z Ukrajiny, ze Zborova, kde si před 105 lety legionáři vybojovali uznání. Oslavit zde toto výročí jsem měla v plánu už před válkou. Putinův barbarský útok byl důvod navíc, abych nejen vzdala hold našim hrdinům, ale i symbolicky podpořila boj Ukrajinců proti okupantům!“ napsala v sobotu na svůj profil.

Právě bitva u Zborova, která se uskutečnila 1. a 2. července 1917 měla velký vliv na pozdější vznik samotného Československa. Českoslovenští legionáři tam tehdy porazili dvojnásobnou přesilu vojáků patřících k rakousko-uherské armádě. 350 jich za to zaplatilo životem.

Ukrajinští politici vyzdvihli českou pomoc Ukrajině

Společně s českou delegací se pietního aktu zúčastnil také ternopilský gubernátor Volodymyr Lyubomyrovyč Truš. Ten velmi ocenil to, jak Česká republika Ukrajině pomáhá.

„Česko je solidární s Ukrajinou. Návštěva delegace ČR v čele s ministryní obrany Janou Černochovou naší oblasti je toho dalším důkazem,“ uvedl podle oficiálních stránek ministerstva obrany.

Ministryně chce v Čechách cvičit ukrajinské vojáky

Černochová se pak přesunula do Lvova, kde jednala s náměstkyní svého ukrajinského protějšku Hannou Maliar. S tou řešila především další způsoby česko-ukrajinské spolupráce. Nejvíce se hovoří o možnosti rekonvalescence ukrajinských vojáků a také o jejich výcviku na našem území.

„V tuto chvíli probíhají intenzivní jednání o tom, jakým způsobem by Česká republika mohla participovat na některém z výcviků ukrajinských ozbrojených sil na území České republiky,“ vysvětlila ministryně zpravodajskému serveru iDNES.

Stejná praxe už funguje například ve Velké Británii. Tam se učí ukrajinští vojáci obsluhovat moderní stroje, které mají do jejich země z Londýna teprve dorazit. Podobně je tomu i v Německu, tam jsou školeni například na používání moderních raketových systémů.

Zdroj: Ministerstvo obrany, iDNES, Twitter, ČTK

Autor: Markéta MladáSouvisející články