Ochota pomáhat Ukrajincům pomalu klesá, ukázal průzkum

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
ukrajina
Zdroj: Shutterstock

Agentura STEM/MARK zrealizovala průzkum, který mapoval postoj k válečnému konfliktu na Ukrajině od března do června 2022. Výsledky ukazují, že lidé jsou stále ochotní pomáhat, ale strach se zmenšuje, a naopak se zvyšují obavy o znepokojující ekonomickou krizi, která Česko zasáhla. 

Průzkum proběhl ve třech vlnách, v březnu, v dubnu a v červnu letošního roku a byl proveden prostřednictvím online dotazování na dialog panelu. Zúčastnilo se jej více než 1500 osob ve věku 18 a více let. Vzorek respondentů je reprezentativní dle pohlaví, věku, vzdělání, velikosti místa bydliště a regionu, upřesňuje průběh dotazování na svých stránkách agentura STEM/MARK.

Čechy trápí jejich vlastní sociální situace

Například na otázku Postoj k pomoci ukrajinským uprchlíkům odpovědělo rozhodně ano v dubnu 29 % respondentů, v květnu 23 % respondentů, a v červnu dokonce 21 % dotazovaných. „Posuny vidíme i přesto, že jednotlivé časové body výzkumů dělí čtyři týdny. Klesá především ochota pomáhat na úkor vlastní situace,“ dodává ke klesající tendenci agentura STEM.

„Čistě finanční podporu hodnotí jako nejužitečnější způsob pomoci vysokoškolsky vzdělaní lidé (58 %), u kterých se předpokládá vyšší příjem, takže vzhledem k současné ekonomické situaci pravděpodobně nejsou tak zasaženi jako nízkopříjmové obyvatelstvo. Tito lidé se zároveň nechají méně ovlivnit kampaněmi a dezinformacemi, které se ve spojení s ukrajinskou válkou a proti pomoci ukrajinským občanům začaly objevovat,“ uvedl k výsledkům průzkumu Jan Tuček, ředitel STEM/MARK.

Mění se i množství dezinformovaných lidí, kteří věří kremelskému výkladu války na Ukrajině. Dle dostupných výsledků jich v dubnu bylo 6 %, v polovině června jejich počet stoupl na 8 % ze všech dotazovaných.

Podle STEM téma války ve společnosti postupně klesá na důležitosti, trvá totiž již dlouho, a lidé se tak více obávají nastupující další vlny nemoci covid-19 a závažné ekonomické krize. 

Zdroj: STEM/MARK

Autor: Evženie Novotná



Související články