Jan Lipavský: Vyostřená situace na hranicích Ukrajiny. Pokud dojde k invazi, budou následovat sankce

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jan lipavsky
Zdroj: Profimedia

Situace na hranicích Ukrajiny vůbec nevypadá dobře. Ruská vojska se zde seskupují ve velmi vysoké koncentraci. Upozornil na to mimo jiné i ministr zahraničí Jan Lipavský, který se k problému vyjádřil v rozhovoru pro Frekvenci 1. Podle jeho slov je třeba v případě vzniku válečného konfliktu především myslet na sankce proti Moskvě.

Česká republika podle Lipavského posiluje bezpečnostní opatření pro případ, že by skutečně došlo ke vpádu Ruska na Ukrajinu a tím k válečnému konfliktu. Také se myslí na případnou evakuaci českých občanů z Ukrajiny. Západ ještě před pár dny vnímal situaci optimisticky, teď si ale také není jistý, co přesně Moskva chystá.

Více než 100 000 vojáků u ukrajinských hranic Rusko obhajuje vojenským cvičením, svět se ale obává války. Ve středu v noci se navíc na východě Ukrajiny ozývala střelba. Z té se vzájemně obviňují Ukrajinci a proruští separatisté. Lipavský situaci zkritizoval.

Vnímáme nebezpečí

„Rozhodně je to odsouzeníhodné. Útoky tam nepatří. Byl tam i útok na civilní objekty. My ty útoky odsuzujeme, ale těžko soudit, jaké bude pokračování,“ řekl ministr. „Stále platí, že situace je velmi vyeskalovaná. Vnímáme, že ruská vojska ve vysoké koncentraci jsou stále u hranic s Ukrajinou,“ dodal.

Česká republika podle Lipavského pracuje na bezpečnostních opatřeních, některé firmy stahují své zaměstnance z Ukrajiny a vláda také už nyní přemýšlí o humanitární pomoci, která by v případě invaze Ruska na Ukrajinu zemi alespoň trochu usnadnila situaci.

Mysleme na sankce

O vojenské účasti Čechů přímo na Ukrajině se zatím nehovoří. „Ale samozřejmě je naším dlouhodobým zájmem, aby východní křídlo NATO bylo co nejlépe zabezpečené,“ řekl pro Frekvenci 1 Lipavský. Kdyby se měl konflikt jakkoli vystupňovat, je podle jeho slov nejdůležitější zvolit vhodné sankce.

„Přál bych si, aby celá věc skončila bez násilí, aby ruská strana nějakým způsobem ustoupila, abychom klidně dokázali najít diplomatické řešení,“ řekl. Dodal ale, že Česká republika musí být připravena na všechny situace, které mohou nastat. A stejně by podle jeho slov měl uvažovat i svět.

Zdroj: Frekvence1, iRozhlas, Deník N, Český rozhlas

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články