Hledá Rusko záminku k napadení Ukrajiny? Podle Ameriky vzniklo falešné video, které by se jí mohlo stát osudným

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
rusko ukrajina valka
Zdroj: Shutterstock

O tom, že Rusko napadne Ukrajinu, existují spekulace už dlouho. Ačkoli země tvrdí, že nic podobného nechystá, na rusko-ukrajinských hranicích se hromadí ruská armáda, která by do země mohla vpadnout v podstatě kdykoli. Teď podle Ameriky dokonce existuje možnost, že si Rusko našlo k útoku falešnou záminku.

V nedávné době americký prezident Joe Biden informoval o tom, že Rusko by sice mohlo napadnout Ukrajinu prakticky kdykoli, tvrdě by za to ale zaplatilo. „Pokud by skutečně udělal to, čeho je se silami shromážděnými na hranicích schopen, pokud napadne Ukrajinu naplno, bude to pro Rusko katastrofa,“ řekl před nějakým časem.

Podle zahraničních zdrojů by Biden v případě invaze Ruska na Ukrajinu postupoval vůči Putinovi velmi nekompromisně. Omezil by přístup země do mezinárodního bankovního systému a podnikl řadu dalších politických a ekonomických kroků, které by Rusko mohly podle jeho slov zničit.

Falešné video

Jenomže v současné době to vypadá, že se snaží Rusko najít záminku k napadení země, aby mohlo vést válku bez postihu. Spojené státy podle serveru The Washington Post získaly informace o vytvoření videa, které má být falešným důkazem o tom, že se Rusko svým vstupem na ukrajinské území pouze brání.

Tento plán vypracovalo podle všeho Rusko se souhlasem vysokých státních činitelů, jedná se však o zveřejňování falešných informací, které by v případě potvrzení znamenaly pro zemi velké problémy. Pokud by na základě takového falešného videa vojska na Ukrajinu zaútočila, vliv by to mělo na celý svět.

„Domníváme se, že Rusko pracuje na velmi násilném propagandistickém videu. To má ukazovat mrtvá těla a zahrnovat herce hrající role truchlících. Dále jsou v něm záběry zničených míst s ukrajinskou nebo západní vojenskou technikou,“ potvrdil mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby.

„Pokud by bylo toto video uveřejněno, bylo by jasnou jiskrou, která by mohla zažehnout válku mezi zeměmi, byla by záminkou ke vstupu ruských vojsk na ukrajinské území,“ dodal. Země se rozhodla tyto informace zveřejnit, aby v případě, že jsou pravdivé, Rusko od akce odradila.

30 000 vojáků

V současné době má podle informací The New York Times Rusko v Bělorusku zhruba 30 000 vojáků. Uvedl to generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Agentura AP přitom potvrdila, že je to od konce studené války největší počet ruských vojenských sil na cizím území.

„V posledních dnech jsme byli svědky významného přesunu ruských vojenských sil do Běloruska. Hovoříme o široké škále moderního vojenského potenciálu,“ upozornil Stoltenberg. NATO podle Reuters nemá v úmyslu vyslat na Ukrajinu v případě invaze Ruskem vojáky. Začalo ale posilovat obranu okolních členských států.

Zdroj: washingtonpost.com, nytimes.com, reuters.com

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články