Je potřeba občany motivovat k očkování. Co si na ně Andrej Babiš vymyslel tentokrát?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
andrej babis ockovani
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Zpráva, že lidé, kteří nebudou mít očkování, mají platit vyšší zdravotní pojištění, už obletěla republiku. S tímto názorem přišel biochemik Jan Konvalinka. Andrej Babiš chce mladé lidi motivovat jiným způsobem.

Mezi návrhy, které od něj zazněly, patří soutěž o tenisky nebo levnější mobilní data. Jestli to ale mladé lidi přesvědčí k tomu, aby si nechali vakcínu píchnout, je ve hvězdách. Ti, kteří se naočkovat nechají, mohou mít hotovo již na podzim.

Zatím se neví, co bude s těmi, kteří očkování nechtějí

„Budeme mít tisíce, takřka desetitisíce vážně nemocných a možná až tisíce obětí. Nechci strašit, ale ta matematika je neúprosná,“ předeslal již dříve Konvalinka. Nenaočkování lidé podle něj budou potřebovat mnohem více lékařské péče než ti naočkovaní. Právě proto uvedl jako možnost k „donucení“ občanů nechat se očkovat vyšší zdravotní pojištění.

Mladých lidí, kteří se očkovat nechtějí, je přitom více než polovina. První dávku má za sebou podle dat jen třetina lidí mezi 16 a 29 lety. Obě dávky vakcíny má jen osm procent mladých lidí. „Zase je předpoklad, že na podzim bude nějaká vlna. Mladé zkrátka musíme přesvědčit a najít tu správnou motivaci,“ řekl premiér, s nímž souhlasí i opozice.

I jiní poslanci poslali do světa své motivační návrhy. Bohuslav Svoboda chce uspořádat soutěž, kde lidé s dokončeným očkováním budou soutěžit nejen o věcné ceny, ale třeba i finanční odměnu. České vládě se tento nápad líbí. Očkovat se začne například v obchodním centru na Chodově nebo na Hlavním nádraží.

„Mohly by tam být nějaké autogramiády, mohly by tam chodit celebrity, mohly by tam vysílat rádia. Mladí mají rádi tenisky. Třeba na Chodově někdo vymyslí, že tam ráno v devět vystaví tenisky a večer je vylosují,“ vysvětluje Babiš důvody zvolení těchto míst. Telefonní operátoři by mohli očkovaným zlevnit mobilní data.

Některé politické strany jsou proti, nechtějí lidem očkování vnucovat

„Proč národ zastrašujete? Myslíte si, že jsou Češi nedisciplinovaní a je potřeba je děsit?“ ptala se Karla Maříková z SPD. Stejně jako další politici s návrhem Babiše nesouhlasí. Vojtěch ale všechny ubezpečil, že očkování povinné nebude. Bude ale nutné se ve společnosti prokazovat, že nejste nakažení.

V červenci přitom dorazí pouze polovina dávek vakcíny Pfizer, než bylo slíbeno, což může přivolat určité problémy. Zaregistrovat na očkování se může již každý, otázkou ale zůstává, kdy přijde na řadu. Jiné zdroje uvádějí, že vakcín je dostatek, zato ale nejsou lidé, na které by se vakcína mohla aplikovat.

Možnost naočkovat se měli jako první osoby starší 80 let, a také lidé pracující v nemocnicích nebo policisté a hasiči. Postupně se pak otevíraly registrace i pro mladší občany. Dnes se mohou přihlásit i mladí lidé od šestnácti let, ale právě tato skupina nemá o očkování zájem. Důvodem je nedůvěra ve vakcínu. Jako další důvody uvádějí to, že se necítí být koronavirem ohroženi.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Raina TomanováSouvisející články