Je to daňový balíček, ne úsporný, hodnotí Schillerová konsolidační balíček. Podle Pekarové vláda plní závazek daný lidem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
alena schillerova
Zdroj: Profimedia

Vláda včera v 11.55 představila na tiskové konferenci konsolidační balíček, který obsahuje opatření pro snížení schodku státního rozpočtu. Některé kroky se veřejnosti i opozičním politikům výrazně nelíbí, a na sociálních sítích tak celá věc vyvolala vášnivé debaty.

Díky opatřením v balíčku by se měl schodek rozpočtu snížit až o 70 miliard korun. Ne všechna rozhodnutí se ale dočkala uznání. Především opoziční politici se do kabinetu pustili s nevybíravou kritikou.

Vláda porušuje řadu slibů

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se vládě povedlo během tiskové konference národ přesvědčit, že naše veřejné finance jsou těsně před krachem.

„Národ tak snáze podlehl dojmu, že zvyšování daní je nyní tou nejnutnější věcí. A bohužel došlo k porušení řady slibů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Vláda ve svém balíčku hovoří o zvyšování odchodu věku do důchodu i o sloučení, a tím pádem zvýšení, některých daní. Proti tomu je výrazně také opozice. K situaci se na facebooku vyjádřil například Tomio Okamura.

„Stručně k tomu lze říci, že obecně zvyšování daní ekonomice neprospívá a nepomůže. Funguje Lafferova křivka, která říká, že při snížení daní se díky povzbuzení většího ekonomického růstu nakonec vybere více peněz a naopak – zvyšování daní podvazuje ekonomický růst a výběr daní. A pokud jde o důchody, tak nesouhlasíme se zvyšováním věku odchodu důchodu,“ napsal.

Kritikou nešetřila ani Alena Schillerová. „Není to úsporný balíček. Je to daňový balíček. Zvyšuje totiž daně o 69,2 mld. Kč ročně a na výdajích vypouští jen kouřovou clonu. Na svém vlastním provozu neplánuje vláda žádné úspory,“ uvedla.

Všichni nemohou být spokojeni

Zatímco se na vládu nahrnula kritika, Petr Fiala je s kroky svého kabinetu spokojen a na twitteru zmiňuje hlavně odvahu této vlády. „Naše vláda je první vládou v této zemi po 10 letech, která má odvahu přijít s důchodovou reformou, jež bude garantovat rozumné důchody pro mladší generace,“ napsal například.

Jeho slova podpořila i Markéta Pekarová Adamová. „Dali jsme lidem závazek. Závazek, že začneme uzdravovat veřejné finance. A tento závazek plníme. Představili jsme desítky kroků, které k tomu povedou. Schodky státního rozpočtu ve výši několika stovek miliard, se kterými začala minulá vláda, jsou dlouhodobě neudržitelné,“ vysvětlila.

Podle Miroslava Kalouska se nikdy nenajde řešení, které bude vyhovovat všem. Vláda ale udělala několik významných pozitivních kroků.

„Vládní balíček: Každému z nás tam něco chybí a každého z nás tam něco bolí. Je to však maximum možného v rámci koaličního kompromisu. Proto pokládám za svou povinnost balíček podpořit, protože jeho alternativou je nic a neudržitelný rozpočet,“ nechal se slyšet.

Zdroj: Přehledně24, CNN Prima NEWS, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články