Je to fantasmagorie, říká obviněná z bojů na Donbasu Krulišová

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Donbas
Zdroj: Kutsenko Volodymyr / Shutterstock.com

Jedna z pětice lidí, které policie ve čtvrtek obvinila z účasti na bojích na východě Ukrajiny, Andrea Krulišová, poskytla krátce po propuštění z cely předběžného zadržení rozhovor pro Radiožurnál. Popřela v něm všechna obviněni a výpovědi ostatních svědků označila za fantasmagorii.

Policie ve středu 22. dubna brzy ráno provedla razie po celé republice. Zadržela při nich pět osob, které následně Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinila z terorismu, účasti na teroristické skupině, propagace terorismu a financování terorismu.

Donbas

Podle serveru iRozhlas šlo o několik osob z paramilitární skupiny Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Martin Bílý z vrchního státního zastupitelství v Praze pak pro ČTK upřesnil, že se zadržení měli účastnit bojů na východě Ukrajiny na straně proruských separatistů.

Mezi zadrženými je například bývalý podplukovník Armády České republiky Ivan Kratochvíl, člen spolku Miloš Ouřecký, pravoslavný kněz Přemysl Ivan Hadrava nebo náčelnice spolku Andrea Krulišová. Právě poslední zmiňovaná dnes po propuštění z cely předběžného zadržení poskytla rozhovor pro Radiožurnál.

„Dozvěděla jsem se to až ze spisu“

Krulišová řekla, že obvinění podle ní napsal někdo, kdo se moc díval na americké akční filmy. Na tvrzení policie, podle kterého měla shánět finance na cestu bojovníka na Donbas, uvedla, že o žádných penězích neví.

V rozhovoru odmítla i všechna ostatní obvinění, která proti ní policie vznesla. Cvičení, která organizovala a o kterých se mluvilo, že při nich měla za úkol připravit vojáky na boje na Ukrajině, byla podle ní spíše taková „branná cvičení, která dělala na základní škole“. „Udělat spíš takové stmelení společnosti, než abych uvažovala o Donbasu,“ řekla.

Podle spisu měla Krulišová připravovat dalšího z obviněných Miloše Ouřeckého na účast v bojích na Donbasu. „Jméno Ouřecký jsem ani neznala. To jsem poznala až ve spise,“ bránila se při rozhovoru.

Krulišová také odmítla tvrzení, že by spolek někdy obdržel jakékoli finanční prostředky z Ruska. Řekla však, že předseda spolku Ivan Kratochvíl měl v Ruské federaci známosti a jezdil do Novosibirsku.

Dále se vyjádřila k obvinění, podle kterého měla plánovat útok na elektrárnu a způsobit black-out. „To je fantasmagorie někoho, kdo to ve své výpovědi řekl. Ale kdyby někdo věděl, jak je elektrárna složité zařízení, tak by věděl, že to vyjde opravdu jen v akčním filmu,“ uvedla.

Autor: Petr HejčlSouvisející články