Soud vzal do vazby dva Čechy obviněné z účasti v bojích na Donbasu

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
donbas bojovnici
Zdroj: Liukov / Shutterstock.com

Soud v Praze 5 dnes uvalil vazbu na dva z pěti obviněných, kteří se měli chystat jet bojovat na ukrajinský Donbas. Rozhodnutí dnes ČTK potvrdil vrchní státní zastupitel Martin Bílý. Policie obviněné zadržela při raziích ve středu ráno.

Policie zadržela 21. dubna v brzkých ranních hodinách při raziích po celé republice pět osob. Ve čtvrtek je NCOZ obvinila z teroristického útoku, účasti v teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu.

Státní zastupitel Martin Bílý navrhuje uvalit vazbu i na zbylé tři osoby. Bojí se totiž, že by mohly během vyšetřování uprchnout nebo ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky.

Boje na Donbasu

Bílý ČTK sdělil, že se obvinění chtěli zapojit do bojů na východě Ukrajiny na straně proruských separatistů samozvané Doněcké lidové republiky.

„Obecně lze uvést, že v průběhu trestního řízení byly zajištěny listinné, elektronické a věcné důkazy,“ řekl státní zástupce serveru iRozhlas.

Za účast v bojích na Donbasu byl již v Česku v minulosti souzen voják Erik Eštu. Tomu též hrozilo obvinění z terorismu, nakonec však od soudu odešel s tříletou podmínkou.

Českoslovenští vojáci v záloze za mír

Obvinění zadržení při středečních zásazích se měli podle severu iRozhlas.cz shromažďovat okolo paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír.

Mezi zadrženými byl například bývalý podplukovník Armády České republiky Ivan Kratochvíl, pravoslavný kněz Přemysl Ivan Hadrava nebo Andrea Krulišová.

Poslední zmiňovaná měla podle Deníku N vést výcvik několika desítek českých občanů, kteří měli odcestovat na Ukrajinu, aby bojovali za proruské separatisty.

U jednoho ze zadržených již policie zjistila, že v minulosti na Donbasu bojoval. Po jeho návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

V případě shledání viny hrozí obviněným trest až 20 let odnětí svobody za trestný čin teroristického útoku, 15 let za propagaci terorismu a maximálně 12 let za jeho financování.

Autor: Petr HejčlSouvisející články