Ruský ministr obrany ukončil vojenské cvičení na Krymu

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
sergej songu
Zdroj: Profimedia

Tiskové agentury uvedly, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes ukončil vojenská cvičení na jihu a západě země a nařídil vojákům, aby se v pátek začali vracet na své stálé základny.

Situace u poloostrova Krym v posledních týdnech vzbuzovala obavy z dalších střetů mezi Ukrajinou a Ruskem.

Jednotky se začnou stahovat od pátku a na základny se vrátí do 1. května.

Vojáci odcházejí, část zbraní zůstává

Agentury Reuters a AP uvedly, že z oznámení jasně nevyplývá, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula.

AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které se bude konat ještě letos. Zbraně zůstanou ve vojenském výcvikovém prostoru Pogonovo ve Voroněžské oblasti, asi 160 kilometrů od hranic s Ukrajinou.

„Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu,“ prohlásil ruský ministr obrany několik hodin po zahájení manévrů.

Kyjev volá po sankcích

Ukrajinská vláda opakovaně upozorňuje, že se u jejích hranic shromáždilo přes 100 000 ruských vojáků, a žádá západní země, aby na Rusko uvalily další sankce.

Moskva na apely evropských zemí a USA odpověděla tvrzením, že může mít armádu, kde uzná za vhodné. Ukrajinu naopak viní z provokací.

Konflikt na východě Ukrajiny vzniknul poté, co Rusko anektovalo roku 2014 Krym a podpořilo ozbrojené povstání proruských separatistů v Donbasu.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články