Jedenáctý ročník akce Suchej únor odstartoval. V Česku pije rizikově každý sedmý člověk, varují odborníci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Suchej unor
Zdroj: Shutterstock

V Česku od středečního dne už pojedenácté odstartovala kampaň Suchej únor. Osvětová akce, která má u nás přispět k omezení nadměrného pití alkoholu, vybízí k úplnému vynechání alkoholických nápojů během celého měsíce. Letos se do její podpory zapojilo i ministerstvo zdravotnictví.

Letošním heslem Suchýho únoru je „Nepít je umění!“. Kampaň si tak letos klade za cíl především podpořit autentickou tvorbu a kreativní umění bez vlivu alkoholu. Organizátoři poukazují na to, že Češi patří v pití alkoholu ke světovým rekordmanům a nadměrná konzumace ohrožuje nejen jejich zdraví, ale i kvalitu života, uvádí Česká televize.

Podle organizátorů kampaně pije alkohol v České republice zhruba každý sedmý člověk rizikově. Server Vitalweb upozorňuje, že alkohol se už po stovky let řadí ke kultuře v mnoha zemích, ve většině z nich se pak pije takzvaně „na zdraví“. Přitom je ale velmi důležité dodržovat pití v malé míře a jednou ročně rozhodně není od věci dát si od alkoholu na měsíc pauzu.

„Já piju jen příležitostně, dvakrát do týdne si dám skleničku vína nebo zajdu s kamarády na pivo. Vynechat tyto zvyky na jeden měsíc mi ale rozhodně neuškodí. Předpokládám, že by neměl být problém to zvládnout,“ uvedl pro Přehledně24 třiačtyřicetiletý Adam, který se výzvy zúčastní.

Rizikové pití alkoholu

„V ČR je stále nadměrná spotřeba alkoholu. Více než 1,5 milionu lidí v České republice má nakročeno k rizikové konzumaci alkoholu a téměř šest procent celkové úmrtnosti v Česku jde na vrub alkoholu,“ cituje server iDNES slova ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.

Ten připomíná, že alkohol způsobuje závislost, podílí se na vzniku některých nemocí, ke kterým patří například cirhóza jater, a mimo jiné také zhoršuje průběh prakticky každého závažnějšího onemocnění. I proto se podle jeho slov ministerstvo letos do akce aktivně zapojí.

„K podpoře 11. ročníku Suchýho únoru se letos rádi přidáváme také my,“ píše resort na svém twitteru. Na sociálních sítích akci podpořila také 1. lékařská fakulta Karlovy univerzity.

Pravidla Suchýho únoru jsou jednoduchá. Účastníci „Sucháče“ se mohou tradičně registrovat k výzvě na stránkách kampaně Suchej únor, nebo výzvu plnit doma pod svou vlastní kontrolou.

„Všechny registrované účastníky také opět provedeme celým Sucháčem od začátku až do konce. Koupí artové oSušky podpoříte naši dlouhodobou činnost na poli osvěty, vzdělávání a prevence rizikového chování,” vysvětluje za organizátory Petr Freimann, ředitel neziskové organizace Suchej únor, která kampaň pořádá.

Úplná očista

Někteří lidé pijí pouze příležitostně, i tak je pro ně ale představa měsíce bez alkoholu velmi náročná. Podle CNN Prima NEWS ale existuje několik způsobů, jak se konzumaci nápojů vyhnout. Patří k nim například úplná očista domova od všeho, co by vás svádělo k porušení pravidel.

Pokud je na vás výzva ze začátku moc ostrá nebo se bojíte, že by vás spíš stresovala, najděte si aspoň jednoho člověka, kterému věříte a který vás stoprocentně podrží,“ radí dále podle serveru autoři kampaně.

„Loni jsem nakonec podlehl v posledním týdnu. Letos jsme se vsadili s kamarádem, že to dáme. Tak jsem zvědavý, jestli se nám oběma nakonec podaří slovo dodržet,“ svěřuje se pro Přehledně24 jednatřicetiletý Roman z Prahy.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Česká televize, Suchej únor, Twitter, iDNES, Přehledně24, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články