Jelení příkop se o víkendu opět otevře veřejnosti. Dlouhodobý provoz je ale plánován až na léto

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Jeleni prikop
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

V sobotu se veřejnosti opět otevře celý Jelení příkop. Pokud by jej chtěl někdo navštívit, musí si ale pospíšit. Hned 31. října se opět uzavře. Na oficiálních stránkách Hradu o tom informoval kancléř Vratislav Mynář. Dlouhodobé zpřístupnění této části Pražského hradu je plánováno na léto.

V přírodní rokli, přes kterou protéká řeka Brusnice, se za vlády Rudolfa II. chovala lovná zvěř. Právě z tohoto důvod dostal přírodní prostor obklopující Pražský hrad název Jelení příkop. Během komunismu nebyl prostor přístupný veřejnosti, té ho otevřel až Václav Havel.

Rekonstrukce i bezpečnostní opatření

V roce 2017 byl ovšem opět uzavřen, alespoň tedy některé jeho části. Důvodem byla nejprve rozsáhlá bezpečnostní opatření, které tehdy Hrad zavedl. Kromě uzavření několika vstupů do příkopu se jednalo také o výstavbu magnetických rámů, přes které museli všichni návštěvníci Pražského hradu projít.

Rok nato začaly v horní i dolní části Jeleního příkopu probíhat velmi náročné rekonstrukce. Podle deníku Blesk se ve spodní části opravovaly fasády, gotické hradební zdi a také věž Mihulka. V horní části byly zase zrekonstruovány prostory historického medvědince.

O víkendu bude příkop opět otevřen

Nyní se budou moci lidé konečně na vlastní oči přesvědčit, jak se rozsáhlé opravy podařily. Na oficiálních stránkách Pražského hradu o tom informoval kancléř Vratislav Mynář a na svém twitteru to uvedl také mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček.

„Pokračujeme ve zpřístupňování Pražského hradu. Ve dnech 29. a 30. října zvu občany k procházce celým Jelením příkopem, který patří k nejzajímavějším a nejklidnějším částem areálu,“ stojí v tiskové zprávě.

Opravy však po čtyřech letech stále nejsou kompletní. „Po rozsáhlých stavebních úpravách byla letos otevřena jeho horní část. V dolním Jelením příkopu, s pohledy na dochované hradby a několik věží, je dosud umístěno staveniště,” vysvětlil Mynář.

Kontroly se v prostorách Hradu mají postupně rušit

Podle tiskové zprávy je trvalé otevření Jeleního příkopu naplánováno na příští letní sezonu. Navíc se má jednat o první ze série kroků, které povedou k opětovnému rozvolnění bezpečnostních opatření, jež stále v okolí Pražského hradu panují.

„Jednáme s Policií České republiky o úpravě režimu kontrol. Chceme docílit toho, aby lidé nemuseli procházet kontrolou, když jdou do Jeleního příkopu nebo třeba do Královské zahrady,” vysvětlil na webových stránkách Hradu Jan Novák, ředitel Sekce administrativní Kanceláře prezidenta republiky.

Zdroj: Hrad, Twitter, iRozhlas, Blesk

Autor: Markéta MladáSouvisející články