Jermanová počítá s funkcí předsedkyně kontrolního výboru. Pokud mě nezvolí, nedodrží slovo, říká

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
pokorna jermanova
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan naznačil, že končící hejtmanka středočeského kraje Pokorná Jermanová nemusí získat slíbenou pozici předsedkyně kontrolního výboru. Jermanová se ohradila s tím, že ji nominovalo hnutí ANO a koalice slíbila, že se nebude do volby vměšovat.

„V případě paní Jermanové ale vážně pochybuji o její šanci na zvolení, byť platí výše napsané, chceme být jiní a dělat to jinak. Bohužel je symbolem,“ řekl Rakušan.

„A protože hlasuje každý zastupitel podle svého svědomí, nikoliv podle stranických not, nemyslím si, že to dopadne pro paní Jermanovou dobře,“ dodal.

„Deklarovali, že nebudou opozici vstupovat do nominace na předsedu kontrolního výboru. Pokud mě nezvolí, tak to znamená, že nedodržují slovo. Uvidíme, co přinese hlasování,“ reagovala Pokorná Jermanová.

Čekal bych od ANO určitou sebereflexi, napsal Vít Rakušan

Volba, která se uskuteční 16. listopadu, měla být formalitou. Funkce totiž podle nepsaného pravidla připadá nejsilnější opoziční straně, kterou je právě ANO.

Koalice již dříve uvedla, že chce dát opozici v kontrolním výboru většinu i podpořit jejího předsedu.

„Očekával bych ze strany ANO větší míru sebereflexe a po prohraných volbách návrh jiné osoby do čela tohoto výboru. A pokud mám právo hnutí ANO o něco požádat, pak aby nominaci ještě zvážili,“ napsal Rakušan ze STAN na Facebooku. Uznává však, že nominace je záležitostí opozice.

Nová hejtmanka Pecková: možná má Jermanová potíže s nalezením práce

Funkce předsedy koaličního výboru je placená, což je trnem v oku některých politiků, kteří Jermanové vyčítají její kauzy z dob působení na postu hejtmanky.

O názor se podělila i nová hejtmanka Petra Pecková (STAN). „Myslím si, že je to zcela absurdní. ANO má 15 zastupitelů. To, koho si na předsedu kontrolního výboru nominovali, něco svědčí o nich. Ne o nás. Asi dosavadní hejtmanka potřebuje placenou pozici, protože by třeba mohla mít problém s nalezením jiné práce,“ uvedla.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články