Jurečka chce do roku 2025 prosadit alimenty na rodiče. Nehoráznost, zlobí se poslanec Novák

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Marian Jurecka
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky by se měly děti o své rodiče v jejich důchodovém věku více starat. Část úhrad, které za důchodce platí stát, by tak v budoucnu mohla být přenesena na jejich potomky.

Ministerstvo práce a sociálních věcí si nechalo vypracovat analýzu, která zjišťovala, zda by byli lidé ochotni platit takzvané „alimenty na rodiče“. Ukázalo se ale, že pouze 26,6 % potomků by na návrh přistoupilo.

Do roku 2025 realitou?

Marian Jurečka si podle serveru Zdravé zprávy velmi dobře uvědomuje, že se nejedná o populární návrh. I tak by ale chtěl, aby se do roku 2025 podařil do legislativy protlačit.

„Ne všechna odpovědnost leží na státu,“ uvedl nedávno na sněmovním semináři s názven „Problematika sociálně-zdravotního pomezí v ČR jako výzva i příležitost“.

Miroslav Kalousek s Jurečkovými slovy souhlasí. „Jsem velmi rád, že to Marian Jurečka řekl nahlas. Zajistit rodičům v seniorském věku slušnou životní úroveň je nejen morální, ale i zákonná povinnost. A měla by být důsledně vymáhána,“ uvedl na sociální síti.

Nehoráznost

Ne všichni se ale k návrhu staví takto pozitivně. Na internetu se objevují především protesty a negativní komentáře.

„No tak když si pomyslím, že tenhle obtloustlý chlapec tam bude škodit ještě dva a půl roku, tak se mi dělá hodně špatně,“ napsal v komentářích na Seznam Zprávách pan Stanislav.

„Další NEHORÁZNOST z dílny asociálního ministra Jurečky je na světě. Máte rodiče, kterým nestačí příjem? Jurečka vás za to potrestá,“ rozčílil se na facebooku poslanec Marek Novák.

Podle jeho slov místo podpory rodin a motivace mít děti se vláda rozhodla mladým část příjmů, které by jim pomohly k bydlení a dětem, vzít na alimentech.

„Já si myslím, že byste vy ostatní už měli vzít rozum do hrsti a začít to řešit a nenechat se vysmívat. I ti jejich poslanci jsou padlí na hlavu, to nevidí, co se děje a kam to spěje i pro ně a jejich rodiny a příbuzné? Začněte uvažovat a něco dělat,“ vzkázal mu pan Jan.

Zdroj: Přehledně24, Zdravé zprávy, Poslanecká Sněmovna ČR, Seznam Zprávy, Twitter, Facebook 

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články