K povinné školní docházce se přihlásilo 40 tisíc ukrajinských dětí. O zbylých 30 tisících vláda nemá údaje, nejspíš se vrátily na Ukrajinu

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
deti skola
Zdroj: Kojin / Shutterstock.com

Z dodatečných zápisů do škol pro ukrajinské děti vyplynulo, že se ke školní docházce nepřihlásilo bezmála 30 tisíc ukrajinských dětí. Oznámil to po jednání vlády šéf jihočeského kraje Martin Kuba s tím, že důvodem může být návrat dětí zpět na Ukrajinu.

K povinné školní docházce se na českých školách přihlásilo 40 tisíc dětí z Ukrajiny a dodatečné zápisy dnešním dnem skončily. Dá se však očekávat, že bude docházet k dalším změnám.

Čísla se budou dle Kuby měnit

„Třicet tisíc dětí se ze sedmdesáti tisíc nepřihlásilo do škol,“ uvedl Kuba po jednání s vládou.

Ministerský předseda k číslům dodal, že jsou nižší, než se předpokládalo, a situaci bude ve spolupráci s kraji a obcemi nutné dále řešit.

„Může to být i tím, že se vrátily zpět na Ukrajinu. Nevíme, zda se pak vrátí,“ vysvětlil Kuba možnou příčinu a upozornil tak na skutečnost, že se čísla mohou i nadále měnit. Pro tyto případy se dle něj budou hledat alternativní cesty, jak docházku dětem zabezpečit.

Některé děti nastoupily do mateřských a základních škol ještě v průběhu roku. Dle České školní inspekce se jednalo o 3 800 dětí v mateřských školách a 26 tisíc dětí ve školách základních.

Zákon chce nově zavést povinnost zahájit povinnou školní docházku do 90 dnů ode dne poskytnutí dočasné ochrany.

Problémy s kapacitou

Nižší počet zapsaných dětí však některé školy vítají, protože mnohé ohlásily problémy s kapacitou. Tento problém by sice mohla vyřešit možnost vytváření ukrajinských tříd, pokud se děti nevejdou do běžných, ale i toto řešení není pro všechny školy možné.

Mnoho škol již nyní funguje nad rámec svých kapacit a všechny jejich místnosti jsou tak plné. S vytvořením speciální ukrajinské třídy by tedy až takový problém neměly, ale nemají k tomu dostatečné prostory.

Dle Deníku N je ve školách volných pro ukrajinské děti 144 tisíc míst. Toto číslo je však třeba brát s rezervou, protože je vypočítáno celorepublikově, zatímco uprchlíci se kumulují jen v určitých částech republiky.

Například Karlovarský kraj hlásí dostatečnou kapacitu pro děti z Ukrajiny.

„Z celkového počtu registrovaných dětí ať už do mateřských nebo základních škol, se k zápisu dostavilo tak 40 až 50 procent. To znamená, že i ta zátěž na naše kapacity není taková, jak jsme si mysleli. Máme zpracovaný přehled kapacity až na úroveň jednotlivých škol a vidíme, že kapacita dostatečná je,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek.

Oproti tomu hlavní město Praha má dlouhodobě problémy s kapacitou pro české žáky a nynější nápor ukrajinských dětí tak problém ještě vyeskaloval. Upozorňuje na to zejména primátor Zdeněk Hřib, ale zatím se mu nedostalo od vlády návrhu řešení.

Petr Fiala po jednání s hejtmany dle České televize uvedl, že téma relokací na jednání navrhoval pouze Hřib, a tedy se toto téma neřešilo.

Zdroj: NovinkyDeník N, Náš region, Česká televize

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články