Karanténa by se mohla zkrátit na 5 dní. Testovat ve firmách se bude dvakrát týdně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlastimil valek
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Místo 14 dnů do izolace jenom na 5. V případě pozitivního testu na koronavirus by nově podle návrhu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka mohli zaměstnanci již po pěti dnech opustit karanténu. Po jednání s vládou a zaměstnanci to řekl předseda ČMKOS Josef Středula s odkazem právě na slova ministra zdravotnictví. Návrh bude projednávat vláda v čele s Petrem Fialou již brzy a podle všeho je zatím pravděpodobné, že by mohl projít.

Nová opatření vlády souvisí především s novým typem koronaviru označovaným jako omikron, který je podle všeho daleko nakažlivější než předchozí mutace. Lidé jsou na druhou stranu údajně infekční kratší dobu, a není proto třeba držet je mimo společnost tak dlouho.

Od 17. ledna navíc přibyde další novinka: povinně čeká všechny zaměstnance firem dvakrát týdně testování proti nemoci. A to i v případě, že si nemocí prošli, jsou očkovaní, a dokonce se to týká i těch, kteří mají i třetí posilující dávku. Jednoduše všech bez výjimky. Vyplývá to i z materiálů, které má k dispozici ČTK.

Po pěti dnech další test

O povinném testování vláda jednala v úterý večer. Podle slov předsedy ČMKOS Josefa Středuly půjde nejspíš na 5 dní do karantény každý, kdo bude mít v práci pozitivní antigenní test na covid. Po této době ho čeká další antigenní test, který potvrdí, zda se může vrátit do běžného života.

„Potvrdil nám to s tím, že jsme jasně upozornili, aby bylo jasně definováno, kdy začíná ten pětidenní úsek, protože jsme upozornili, že někteří zaměstnanci budou testováni na ranní směně, ale někteří před noční směnou, tak od jaké chvíle se počítá těch pět dnů,“ řekl o Válkovi dle iDNES Středula.

To vítají i lidé, kteří na směny pracují a které redakce Přehledně24 oslovila. „Musím říct, že tato definice mi chyběla. Chodím na brigádu na noční, doplňuji zboží v supermarketu. Kdyby mi vyšel pozitivní test před noční směnou, mohl by nastat zmatek v tom, kdy přesně se do práce mohu vrátit,“ řekla Přehledně24 například osmadvacetiletá Lucie z pražských Modřan.

Povinné testování pomocí antigenních testů vláda oznámila už 29. prosince. Lidé si je samozřejmě podle Středuly nebudou platit sami, bude se jednat o testy hrazené z vybraného zdravotního pojištění. A podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana bude vláda jednat i o dalším testování pomocí PCR testů.

Další jednání o zmrazení platů politiků

Kromě jednání o délce karantény a povinnosti testování bude vláda dále projednávat také problematiku zmrazení platů politiků. Platové základny ústavních činitelů, soudců a žalobců se podle iDNES od ledna zvedly o šest procent. Jejich plat tak má od letošního ledna vycházet z částky 89 155 korun.

Ministerstvo práce ale navrhuje, aby základní mzda zůstala stejná, jako tomu bylo předloni. Tehdy byla částka 84 060 korun. Dále navrhuje také zrychlení projednání této novely.

V novele zákona o státní sociální podpoře bude brán velký zřetel na nárůst nákladů domácností na energie u příspěvku na bydlení.

O dalších postupech bude vláda informovat média pomocí tiskových konferencí. Už teď je ale jasné, že povinné testování od 17. ledna bude platit pro všechny zaměstnance firem a pravděpodobnost, že se karanténa zkrátí na 5 dní v případě pozitivního antigenu, je velmi vysoká.

Zdroj:iDNES, iDNES ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články