Vakcíny za 6 miliard už jsou objednány. Vydržet by měly na téměř celý příští rok

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Ockovani
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

V České republice se neustále hovoří o očkování. Podle vlády i odborníků se stále neočkuje dost lidí a proočkovanost je stále relativně nízká. A to i přes to, že už bylo aplikováno přes 15 milionů dávek vakcíny proti covid-19. A další jsou nasmlouvány na téměř celý příští rok.

Stará vláda předala žezlo té nové. Očkovací strategie se ale zatím příliš nezměnila. Stejný zůstává i počet vakcín, které objednala ještě vláda Andreje Babiše.

Další vakcíny jsou objednány

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob pro zpravodajský web iDNES.cz uvedl, že Česká republika čeká dodávky v celkovém množství 17,7 milionů očkovacích dávek. Tedy v podobném množství, jaké bylo doposud spotřebováno.

Příjem vakcín je momentálně rozpočítán na tři čtvrtletí. Poslední kvartál je zatím stále v jednání a rozhodne o něm nový ministr financí Vlastimil Válek. Od počátku pandemie až k letošnímu listopadu vyšly zakoupené očkovací látky státní pokladnu na zhruba 6 miliard korun.

Zájem je většinou o Pfizer

Nejvíce se u nás očkuje vakcínou od firem Pfizer/BioNTech. Tato látka byla aplikována osmdesáti procentům lidí, kteří podstoupili očkování.

Lidé často volili tuto vakcínu záměrně. Zřejmě je odradila aféra výrobce AstraZeneca. Jeho očkovací látka totiž byla dávána do souvislosti se vznikem nebezpečných krevních sraženin.

U výrobce Johnson & Johnson se zase ukázalo, že u jeho očkovací látky se postupem času dramaticky snižuje její účinnost. Vakcíny od těchto výrobců tak nakonec sloužily spíše jako humanitární pomoc jiným státům zasaženým koronavirovou pandemií.

Co na to omikron?

Exministr Adam Vojtěch stihl ještě před svým odchodem objednat několik set tisíc úplně nových vakcín. Jednou z nich je očkovací látka Sanofi. Druhou je vakcína Novavax. Té dala zelenou Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) teprve toto pondělí.

Už nyní se živě diskutuje o tom, která vakcína obstojí nejlépe v boji proti nové variantě omikron. A zda bude nutné aktuální vakcínu nějak upravovat. Konkrétní data však stále ještě nejsou k dispozici.

Zdroj:iDnes.cz, Zpravy.aktualne.cz

Autor: Markéta MladáSouvisející články