Karel Janeček začal s prezidentskou kampaní. Zatím ji příliš úspěšně nevede, říká politolog

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Janecek Karel
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Prezidentské volby se konají sice až příští rok, přesto není čas ztrácet čas. Tímto heslem se řídí většina uchazečů, kteří ohlásili svou kandidaturu. Příkladem je i miliardář Karel Janeček, který už spustil svou předvolební kampaň. A to i na svých sociálních sítích. Pro Přehledně24 se k ní vyjádřil politolog Vladimír Srb z Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře.

Volba nového prezidenta se bude konat na jaře roku 2023. 8. března pak vítěz voleb vystřídá v úřadu končícího Miloše Zemana. Pomalu už se tak začínají objevovat kandidáti.

Někteří už se jednou o tento post ucházeli, například Marek Hilšer nebo Pavel Fischer. Jiní to zkouší poprvé. Jsou tam například bývalí i současní politici a čtyři ženy. Úmysl kandidovat zveřejnil i majitel televize Barrandov Jaromír Soukup a v neposlední řadě také miliardář a matematik Karel Janeček.

Začal volební kampaň

Ten už svou kandidaturu oficiálně oznámil veřejnosti, a to minulý týden v holešovickém divadle La Fabrika. Nyní ještě potřebuje sehnat padesát tisíc podpisů, které by ho do voleb o příští hlavu státu nominovaly.

Jeho kandidatura příliš nepřekvapila. „Pan doktor Janeček se k české politice vyjadřuje již poměrně dlouho, jeho kandidatura na prezidenta tedy není až tak velkým překvapením. Jako většina aktivistů v posledních letech si i on jako hlavní argument pro zahájení svých politických aktivit vybral otázku korupce. Své aktivity ale stále rozšiřuje na další oblasti politiky a společnosti – navrhl svůj vlastní volební systém, podporuje vědce, ale třeba i participativní rozpočty měst a obcí,“ řekl pro Přehledně24 Vladimír Srb z Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře.

Ten připomíná, že v listopadu minulého roku zaujal Janeček veřejnost svým vystoupením na vyhlášení výsledků ankety Český slavík, kdy ostře vystoupil proti očkování dětí a opatřením proti koronaviru. „Nepochybně už tehdy věděl, že bude na prezidenta kandidovat, a vyzkoušel si tak reakce široké veřejnosti,“ upozorňuje Srb.

Janeček rovnou zahájil svou před volební kampaň, která dostala název Tohle jsme my a kterou propaguje i na svých sociálních sítích.

Zajímá se o zdraví

Jak ukazuje jeho poslední příspěvek na instagramu, jednou z jeho priorit jako kandidáta na prezidenta je zdraví občanů. A to nejen ve smyslu lékařské péče, ale především prevence a zdravého životního stylu celkově.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Karel Janeček (@karel252)


„V souvislosti s koronavirovou krizí se ukazuje, jak důležitá je podpora přirozené imunity, celoživotní fyzická aktivita a sport. Český národ je nemocný, a to se musí změnit,“ začíná své zamyšlení tuzemský miliardář a filantrop.

„Více než polovina dospělých v České republice trpí nadváhou. 16 % dětí je obézních, i když v roce 2016 to bylo pouze 10 %. 40 % dospělých se nevěnuje žádné pohybové aktivitě. Každý třetí Čech měl v období pandemie psychické potíže,“ vypočítává současné neduhy společnosti Janeček.

Lidé se musí chovat zodpovědně i ke zdraví

Podle něj je zásadní, aby lidé o své zdraví více pečovali a aby více podporovali svou imunitu a obranyschopnost. Díky tomu se pak budou cítit lépe a budou šťastnější. „Fyzická aktivita a sport mají pozitivní efekt i na zdraví duševní,“ uvádí na svém instagramu.

Podle prezidentského kandidáta to navíc úzce souvisí i s ekonomikou země. Lidé totiž podle něj nebudou tolik marodit a budou odolnější před nepříznivými vlivy, a to i před současnou koronavirovou pandemií. Péče o vlastní zdraví je podle Janečka cestou, jak se chovat zodpovědněji k celé společnosti.

Zatím není úspěšný, míní politolog

S tím souvisí i jeho negativní postoj k očkování dětí. Jak politolog Srb upozorňuje, Janečkovy postoje k očkování mohou nyní oslovit část přesvědčených antivaxerů, možná část liberálně uvažujících voličů.

„Ovšem na druhou stranu se významná část odpůrců očkování překrývá například s příznivci exprezidenta Klause, kterého ale označuje Karel Janeček dlouhodobě za tzv. zlojeda, tedy ani tuto možnou skupinu voličů Karel Janeček nemusí úspěšně oslovit. Zatím tedy kampaň příliš úspěšně nevede, ale je teprve na jejím začátku, tedy nyní hodnotit jeho šance na zvolení by bylo příliš brzy,“ dodal pro Přehledně24 politolog.

„Zajímavé je, že před lety sám Karel Janeček označil současného prezidenta Miloše Zemana za extrémně kontroverzního a mj. řekl: ‚Potřebovali bychom v čele státu člověka, který dokáže sjednocovat společnost.‘ Pokud si to myslí stále, potom nezačal svoji kampaň příliš šťastně, neboť ji spustil velmi kontroverzním vyjádřením,“ myslí si Srb.

A co Karel Janeček podle něj může nabídnout? „Nepochybně své vynikající vědecké a analytické myšlení a osobní zaujetí pro řešení politických problémů. Ovšem už několikrát se ukázalo, že nemá příliš vyvinutý politický cit, talent pro politická vyjednávání, a to prezident bezpochyby potřebuje,“ zakončuje Srb.

Zdroj: Instagram, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články