Katarský emír Tamim bin Hamad Sání přijede do České republiky. Pozvánku mu předal Vratislav Mynář

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
tamim bin hamad
Zdroj: Profimedia

Pozvánku na návštěvu České republiky přijal katarský emír Tamim bin Hamad Sání, který ji obdržel nezvykle od vedoucího kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře.

Přijetí oznámil emír v osobním dopise Zemanovi, který mu poslal. Podle Hradu se jedná o skvělou zprávu, která nám může pomoci zbavit se závislosti na ruském plynu. Tamim přijede ve druhé polovině roku. Pozvání ale předcházela cesta Mynáře do Kataru, která byla značně kontroverzní.

Mynář odletěl bez vědomí premiéra

„Jednalo se o běžnou pracovní cestu, kterou pana kancléře pověřil prezident republiky. Jejím cílem bylo osobně doručit oficiální pozvání katarského emíra na návštěvu do Česka,“ vysvětlil pro Radiožurnál Vít Novák. Do Kataru zavítal již 23. března, ve stejný den Petr Fiala zamířil do Bruselu.

Osobní pozvání od Mynáře mělo podle všeho kýžený efekt, protože emír pozvání přijal. Do Kataru Mynáře doprovázel Martik Horák. Informoval o tom Deník N, kterému Horák potvrdil, že opravdu seděl vedle něj a více se k tomu nehodlá vyjadřovat.

Emír Tamim bin Hamad bin Chalífa Sání vládne od doby, kdy mu vládu předal jeho vlastní otec. Emírova vláda byla ovlivněna blokádou Kataru, která skončila až loňský rok, připomněl server iDNES. Katarský emír je u moci čtvrtým v pořadí. Už v roce 2013 totiž jeho otec abdikoval v synův prospěch s odůvodněním, že je potřeba předat vládu mladší generaci.

Emír miluje sport a sokolnictví, je čtvrtým vládcem v pořadí

Emír má dvě manželky a pět dětí, má rád sokolnictví a také sport. Rád zviditelňuje Katar a jeho okolí například pomocí sportovních akcí. Na konci tohoto roku se právě v Kataru odehraje závěrečný turnaj mistrovství světa ve fotbale. Katar koupil také francouzský fotbalový klub Paris Saint-Germain.

Díky tomu, že emír přijede do České republiky, se může zlepšit situace v energetickém sektoru, protože se tím můžeme zbavit závislosti na ruském plynu. Je to logická volba obou stran, protože právě Katar disponuje množstvím plynu, který by mohl dodávat. S Katarem jednají také jiné země, například Německo nebo Rakousko.

Server Seznam Zprávy uvedl, že ministerstvo financí už chystá dohodu s Katarem a připravuje se také otevření ambasády nejen v Praze, ale také v Dauhá. Společná návštěva obou zástupců zemí tak bude dalším krokem k lepším vztahům nejen v ekonomice.

Zdroj: Pražský hrad, iDNES, Seznam Zprávy, Deník N, Radiožurnál

Autor: Raina TomanováSouvisející články