Prezident Miloš Zeman rozdával Zlaté záchranářské kříže. Vybírat se muselo velmi pečlivě

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman ocenil jednotlivé osoby i profesionální týmy za pomoc při záchraně lidských životů. Zlatý záchranářský kříž dostali nejen policisté, ale také zdravotníci.

Mezi oceněnými byl i mladistvý, který pomohl třináctileté slečně zpod ledu, který se pod ní probořil. Prezident Zeman ocenil také ty, kteří pomáhali při loňském tornádu nebo zachraňovali tonoucí v divokých vodách. Kromě ocenění uděloval také čestná uznání.

Ceny se předávaly na Pražském hradě

Celkem prezident rozdal devět Zlatých záchranářských křížů a dvě čestná uznání. Hodnotitelé měli ale těžkou práci, protože před sebou měli na sedmdesát návrhů, které museli projednat a vybrat ty, při kterých i obyčejní lidé nasazovali vlastní životy, aby zachránili ostatní.

Mezi oceněnými byl policista Jan Mach i jeho kamarád Radovan Pták, kteří zachránili hned pět lidí při jízdě na vodě. Většinu z nich vytáhli pomocí kruhu, ale pro posledního musel Mach skočit pod jez. Velmi nebezpečný manévr ale dopadl dobře a oba nakonec skončili na břehu.

Ocenění podle České televize dostali také jihomoravští hasiči, zdravotníci a policisté za to, že pomáhali všem lidem zvládnout těžkou životní situaci, při které jim tornádo sebralo v mnoha případech i střechu nad hlavou. Tornádo se Moravou prohnalo v červnu loňského roku.

Dočkali se také jednotlivci, například lékařka Richterová

Lékařka Michaela Richterová určitě nezapomene na den, kdy zachránila hned tři lidské životy. V jednom domě v Tišnově došlo k tragédii, kdy muž vzal na své příbuzné sekeru. Právě lékařka svou pomocí a hlavně vytrvalostí přispěla k tomu, že všichni přežili. Také jí předal Zeman Zlatý záchranářský kříž za rok 2021.

Vzpomínky si čtyřicetiletá Richterová ponese celý život. „Před domem byl zraněný muž, který křičel, že jeho žena je posekaná sekerou, a že zemře. Našli jsme ji ležet v krvi. Utrpěla velmi vážné zranění hlavy a hrudníku. Okamžitě jsme jí nasadili umělou plicní ventilaci,“ řekla pro Blesk.

Nebyla ale jediná, v domě byli ještě další dva zranění lidé. Lékařka tak musela zavolat posily – druhá sanitka ale byla u zraněného chlapce. Co se tedy dělo dál? „Ze sanitky jsme proto nabrali veškerý zdravotnický materiál, co jsme unesli, a dali si ho do kapes a šli zajistit zraněné.“

Oceněný byl i 17letý chlapec, který zachránil o čtyři roky mladší dívku zpod ledu. Použil k tomu svou hokejku, kterou dívku přetáhl na silnější led. Svůj podíl na záchraně lidských životů má také průvodčí, který zachránil několik lidí díky tomu, že zatáhl za záchrannou brzdu poté, co prasklo tažné lano kabinky, a lanovka na Ještěd se zřítila. V jedné kabině bohužel průvodčí zemřel, tu druhou ale muž zastavil, připomněl tragickou událost server iDNES.

Zlatý záchranářský kříž je ocenění udělované za výjimečné, profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému, a to dobrovolníků i profesionálů. Oceňována je také první pomoc laiků a neziskových organizací působících v oblasti záchranářství. V minulosti jím byl dokonce oceněn i pes.

Zdroj: iDNES, Blesk, Česká televize

Autor: Raina TomanováSouvisející články