Zahájení lázeňské sezóny v Karlových Varech. Vřídlo se po šesti letech vrátilo zpět do Vřídelní kolonády

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
vridlo vary
Zdroj: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia

Sezóna sice začne oficiálně až o víkendu, první vřídelní výtrysk na původním místě po šesti dlouhých letech už ale proběhl a nenechaly si ho ujít stovky návštěvníků z Čech i ze zahraničí. To nejlepší Vary ale teprve čeká.

Po náročných 6 letech rekonstrukcí se na své místo mohl vrátit nejen skleněný vrchol Vřídla na Vřídelní kolonádě, ale také samotné Vřídlo, které bylo předsunuté před budovu kolonády.

Rekonstrukce prostor však byla nutná především kvůli statice budovy. „Opravovali jsme havarijní stav stavby i technologie v podzemí,“ řekl novinářům náměstek primátorky Petr Bursík.

„Máme za sebou dvě etapy. Ta první etapa spočívala v tom, že se musely opravit suterénní prostory a krenotechnologie. A teď jsme navrátili Vřídlo do místa výtrysku tak, jak tomu bylo do roku 2016. Ale budeme v úpravě prostor pokračovat. Musíme ale sehnat dostatek finančních prostředků, protože půjde o stamiliony korun,“ řekla po znovuotevření vřídelního sálu kolonády primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Sezóna začíná 6. května

Návrat Vřídla do prostor kolonády oceňují i obyvatelé města. „Na zahájení se těšíme, ani jsme si nemysleli, že se toho slavnostního výtrysku ještě dočkáme,“ řekla pro Přehledně24 šestaosmdesátiletá důchodkyně Marie.

„Konečně je zase uvnitř. Máme s manželem malé děti a vždy jsme jim vyprávěli, jak Vřídlo dokáže vytrysknout až do skleněné kupole. Jenže děti nám to nevěřily, protože ho vždy viděly jen venku před kolonádou. Teď to konečně uvidí na vlastní oči,“ uvedla pro Přehledně24 Petra žijící v Nové Roli u Karlových Varů.

Jednou ze svých nejvýznamnějších kulturně-společenských událostí bude město a jeho obyvatelé žít až o víkendu. V pátek 6. května totiž začíná bohatý kulturní program letošního zahájení lázeňské sezóny.

Ve Smetanových sadech bude po celou akci probíhat řemeslný jarmark, Interaktivní galerie Becherova vila nabídne výstavu „Jiří JUN – Neustálé hledání“, tedy výstavu perokreseb významného regionálního umělce. Terasa lázeňského hotelu Thermal také své prostory propůjčila výstavě „Energie a civilizace“ a na prostranství před Thermalem bude probíhat porcelánový jarmark.

Zahájení dominuje hudební program

Na třídě T. G. Masaryka a ve Smetanových sadech se návštěvníci mohou těšit na vesměs hudební program. V sobotu 7. května zde vystoupí třeba Eva Burešová a Ondřej Gregor Brzobohatý a po nich Vašo Patejdl se svým programem.

Neděle bude ve znamení historie, vzpomínání na zakladatele města Karla IV., od 11.00 se bude sloužit v Kostele sv. Maří Magdaleny slavnostní mše a od 17.00 na Vřídelní kolonádě vystoupí Karlovarský symfonický orchestr s filmovými melodiemi pod vedením dirigenta Jana Mikoláše. Při nepřízni počasí se koncert bude konat přímo v prostorách Vřídelní kolonádě.

Těšit se nejen obyvatelé Karlových Varů, ale i turisté mohou na mnohem více akcí se zahájením spojených. Největším lákadlem zahájení této sezóny je však bezesporu samotné Vřídlo, které se konečně vrátilo na místo, kde ho všichni znají.

Zdroje: ČTK, Přehledně24, Karlovy Vary, Karlovarský symfonický orchestr

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články