Kauza kolem Petra Hlubučka pokračuje odvoláním starostky Prahy 10 Renaty Chmelové a místostarosty Davida Kašpara

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Renata Chmelova
Zdroj: františek vlček / MAFRA / Profimedia

Z důvodu údajného napojení na pražského exprimátora Petra Hlubučka odvolali zastupitelé Prahy 10 starostku Renatu Chmelovou a místostarostu Davida Kašpara. Oba odvolání odmítají a vidí za tím jiné politické důvody.

„Ani jeden z nich nedokázal jasně rozptýlit pochybnosti o tom, jestli jsou se současnou kauzou nějak spjatí. Jejich odvolání tak bylo jedinou cestou, jak zabránit tomu, aby dál poškozovali přinejmenším dobré jméno Prahy 10,“ uvedl pro Seznam Zprávy zastupitel Radek Lojda.

Na odvolání se zastupitelé shodli

Na zastupitelství na Praze 10 vládne koalice Vlasta, kterou tvoří koalice občanů Prahy 10, KDU-ČSL, STAN a Desítka pro domácí. Opozici zde tvoří zastupitelé z hnutí Piráti a ODS. Zastupitelé se na odvolání dohodli a koalice hlasovala společně s opozicí.

Lojda dále dle Seznam Zpráv uvedl, že Chmelová od STAN obdržela milion korun na kampaň na senátorku. Kašpar pak má být s Hlubučkem spojený přes pražskou organizaci STAN.

„David Kašpar byl na pražské úrovni dokonce jeho nejbližším spolupracovníkem. Považujeme za samozřejmé, že politik v jeho situaci by měl využít každé příležitosti k tomu, aby rozptýlil jakékoli pochybnosti o možném napojení na podobně rozsáhlou kauzu,“ dodal Lojda.

Ke kauze se na svých facebookových stránkách vyjádřilo i hnutí Pirátů. „Z podstaty svých stranických pozic byla kandidátka STAN do Senátu Renata Chmelová i pražský místopředseda STAN David Kašpar v blízkém kontaktu s obviněným předsedou Petrem Hlubučkem. Oba odvolaní politici měli velký vliv na nakládání s obecními pozemky, rozdělování městských dotací i obsazovaní pozic v orgánech města,“ napsali.

Oba odvolaní s argumenty zastupitelů nesouhlasí

Seznam Zprávy se telefonicky spojily také s odvolaným Kašparem. „To je tak absurdní, co a jak bych měl rozptylovat? Já s kauzou nemám nic společného. Působím na Praze 10 a toto je krajská kauza. Ke které navíc hnutí STAN udělalo okamžitá a rychlá opatření,“ uvedl a dodal, že jeho odvolání je zneužitím politické situace.

„Naši koaliční partneři se účelově domluvili s opozicí, aby nás oslabili před volbami,“ uvedl svůj názor na nastalou situaci.

Chmelová zase uvedla, že důvodem k dovolání mají být připomínky k metropolitnímu plánu, konkrétně k lokalitě Trojmezí. Právě o tomto plánu dnes má zastupitelstvo jednat.

„Na Prahu 10 se vrací kmotři, protože se jim nehodí zásadní připomínky k Metropolitnímu plánu ohledně lokality Trojmezí,“ uvedla pro iDNES.

Zde se plánuje obytný soubor firmou Central Group a Chmelová proti tomu podala odvolání. Původně prý chtěla tento bod úplně stáhnout, ale podlehla tlaku ODS a Pirátů. Na její nařčení, že toto má být důvod jejího odvolání, zareagoval místostarosta Martin Valovič.

„Nikdo ani na sekundu neuvažoval o tom, že by se ten bod stáhnul. Ona jenom dělá divadlo a lže lidem,“ uvedl dle Pražské drbny.

„Za posledních osm let jsem vyhrála troje volby s nejvyšším počtem preferenčních hlasů, tak předpokládám, že lidé dlouhodobě oceňují práci, kterou já a kolegové z koalice Vlasta děláme. Můžu slíbit jediné, budu dál pokračovat v tom, aby se na Praze 10 žilo lépe,“ sdělila rozhořčeně Chmelová.

Celé její vyjádření si můžete přečíst na jejích facebookových stránkách.

Zdroj: Seznam zprávy, iDNES, Česká televize, Facebook, Pražská drbna

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články