Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? Svědci v kauze Čapí hnízdo znají odpověď. A Babišovi se líbit nebude

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Kauza spojená s premiérem Andrejem Babišem dostává nový rozměr. Manažeři britské banky HSBC u výslechů otočili a uvedli, že při sjednávání úvěru na výstavbu centra Čapí hnízdo dostali od manažerů Agrofertu informace, že za samotnou stavbou stojí Andrej Babiš.

S odvoláním na své zdroje o kauze informoval server Neovlivní.cz. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chtěl vyjasnit rozpor mezi dokumenty banky a výpověďmi jejích manažerů. Kvůli celému problému stíhá Babiše policie.

Obvinění premiéra Babiše

Na konci května navrhla policie obžalovat premiéra a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou. To vše kvůli poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu. Babiš dlouhodobě odmítá, že by byly s projektem spojeny jakékoli nezákonné věci.

Za vlastníka Čapího hnízda byl při sjednávání stamilionového úvěru uváděn Andrej Babiš. Bankéři v minulosti obsah dokumentů označovali jako nedorozumění.

Pavel Zeman požádal kriminalisty, aby znovu předvolali bankéře k výslechu. Ti při něm uvedli, že premiérovi kolegové prezentovali vybudování Čapího hnízda jako Babišův vlastní projekt.

„Do policejního protokolu nakonec uvedli, že obsah dokumentů je pravdivý. Farma Čapí hnízdo dostala úvěr u HSBC právě a jen proto, že šlo o jejího velkého klienta Andreje Babiše a o jeho projekt. Přesně tak to prezentovali zástupci Agrofertu, když o úvěru vyjednávali,“ cituje server Neovlivní.cz.

Zvláštní minulost

Farma Čapí hnízdo původně patřila společnosti Agrofert. V prosinci roku 2007 se však přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky.

Na dotaci by farma Čapí hnízdo jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech po obdržení dotace se Čapí hnízdo vrátilo zpět pod vedení společnosti, které šéfuje Babiš. V roce 2017 společnost premiér vložil do svých svěřeneckých fondů.

Policie se snažila o obžalobu již v roce 2019, pražské městské státní zastupitelství však stíhání pravomocně zastavilo. Zastupitelství tehdy uvedlo, že společnost splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Stejně tak bylo v prosinci roku 2019 trestní stíhání Babiše a Mayerové zastaveno a označeno za nezákonné a předčasné.

Zdroj: iDnes
Autor: František OlšaSouvisející články