Mynář ty miliony prostě nevrátí. Pozadí kauzy dotačního podvodu vás nenechá chladnými

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vratislav Mynar
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Hradní kancléř a jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář je trestně stíhán za poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Mynář odmítá, že spáchal trestný čin a stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií. Dotaci odmítá vrátit. Informoval o tom Blesk.cz

Mynářova firma dostala v roce 2011 šestimilionovou dotaci pro svou firmu Clever Management na přestavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Případem se zabývá Evropský úřad pro boj proti podvodům.

Úřad se ke kauze nemůže vyjadřovat, protože ji momentálně vyšetřuje. Mynář se k případu nijak nevyjadřuje.

Nikdo nic nekomentuje

V Česku má komunikaci s Evropským úřadem pro boj proti podvodům na starosti Nejvyšší státní zastupitelství. Jeho mluvčí Petr Malý však také nechtěl komentovat, zda právě tuto kauzu Evropskému úřadu předali.

Mynář prý v žádosti o dotaci neuvedl pravdivě, že stejný objekt už dříve dostal dotaci od ministerstva školství.

Kancléřova stížnost byla zamítnuta

Kancléř Mynář podal proti tomuto usnesení stížnost. Dozorující státní zástupce ji však zamítl.

Firma byla již vyzvána, aby šestimilionovou dotaci vrátila. Mynář to však odmítá a tvrdí, že coby její majitel na ni má právo.

„Pomalu si zvykám na to, že v České republice je jedna sorta, kteří se jmenují státní zástupci, pro které zákonné normy České republiky neplatí,“ poznamenal kancléř.

Mynářův obhájce se k podání stížnosti vyjádřil v tiskové zprávě následovně: „Stíhání vykazuje řadu nestandardních procesních kroků a vyznačuje se podivnou překotností a snahou věc stíhat za každou cenu.“

Místo ubytovny stojí wellness

Peníze měly být použity na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku. Ubytovna ale nebyla dokončena a její hrubou stavbu si pronajala firma Clever Management, kterou vlastní Mynář.

Podmínky státní dotace zakazovaly jakýkoliv převod nemovitosti a jako podmínka splnění dotovaného projektu měla být doložena kolaudace ubytovny. Clever Management poté získal ještě šest milionů z evropských peněz. Za ně byla hrubá stavba přestavěna na wellness penzion.

Autor: Julie BordášováSouvisející články