Klasické cigarety jsou na ústupu. Tahle novinka je má nahradit

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
koureni
Zdroj: Shutterstock

V České republice kouří podle posledního průzkumu Státního zdravotního ústavu necelá čtvrtina obyvatel starších patnácti let. Procentuálně se jedná o další pokles, který je v Česku od roku 2012 nepřetržitý. Informace přinesla ČTK.

Trend kouření klesá celosvětově. Dle studie magazínu Lancet klesl počet kuřáků od roku 1990 o celou třetinu. Rozdíl mezi pohlavími je propastný. Dle údajů z roku 2019 je mezi kuřáky třicet tři procent mužů a jen sedm procent žen.

Snižování napomohl protikuřácký zákon a zvýšená spotřební daň

Oproti klasickým cigaretám ale roste zájem o zahřívaný tabák nebo elektronické cigarety, informoval úřad vlády ČTK v rámci Světového dne bez tabáku.

Na snižující se počty má dle Jarmily Vedralové, ředitelky Odboru protidrogové politiky, vliv zavedení protikuřáckého zákona, lepší informovanost obyvatel a prevence.

Adiktolog Adam Kulhánek řadí mezi důvody také varování umístěné na krabičkách cigaret a zvýšení spotřební daně na tabák. „Postupně se přibližujeme k zemím západní Evropy, kde už kouří jen velmi malá číst populace,“ dodává Kulhánek.

Zahřívaný tabák není zdravější

Lékaři před zahřívaným tabákem varují. Kuřáci do sebe vdechují toxické látky a výsledek je srovnatelný s kouřením běžné cigarety.

Zatím Češi dávají přednost stále klasickým cigaretám, bohužel nejvíc uživatelů zahřívaného tabáku je ve věkové skupině dvacet pět let až čtyřicet čtyři let.

Dle Českého statistického úřadu vloni kouřilo elektronickou cigaretu okolo pěti procent lidí, což je dvojnásobek u nejmladší věkové skupiny 15–24 let oproti roku předcházejícímu. Dvě pětiny kuřáků kombinují klasické cigarety se zahřívaným tabákem, třetina uživatelů zahřívaného tabáku s ním začala a klasické cigarety předtím nekouřili.

Dotazník Českého statistického úřadu letos poprvé obsahoval otázky ohledně nikotinových sáčků, známých také jako žvýkací tabák. Ty užívá 1,7 procent respondentů.

Výzkum prokázal, že mladí lidé nejvíce experimentují a jsou to právě oni, kdo nejvíce kouří elektronické cigarety a zahřívaný tabák a užívají nikotinové sáčky.

Autor: Alžběta KubátováSouvisející články