Klaus se drsně opřel do vlády: Žádná nová vlna epidemie neprobíhá, přestaňte strašit veřejnost. Co dalšího pronesl?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vaclav klaus
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Již několikrát se bývalý prezident České republiky Václav Klaus pustil do vlády Andreje Babiše z hnutí ANO. A to z důvodu koronavirových opatření a očkování proti nemoci. A v prohlášení na webu Institutu Václava Klause poukázal na skutečná aktuální data z ministerstva zdravotnictví.

„Institut Václava Klause naléhavě vyzývá vládu a další instituce, aby přestaly strašit veřejnost údajným zhoršením epidemické situace a vyhrožovat opětovným přitvrzením restrikcí vůči nám všem,“ napsal v tiskovém prohlášení bývalý prezident.

30 hospitalizovaných nic není, míní Klaus

Podle Václava Klause se není čeho obávat. S odkazem na CNN Prima NEWS řekl, že dva lidé ve vážném stavu a třicet lidí hospitalizovaných kvůli onemocnění covid-19 není nic vážného. Z jeho strany to můžeme brát jako určité pohrdání, protože on sám si touto nemocí prošel.

Také si nemyslí, že by nás na podzim měla zaskočit nějaká další vlna epidemie s novými mutacemi. „V této situaci slyšíme namísto uklidňujících a konstruktivních slov jen hrozby. Žádná nová vlna epidemie neprobíhá,“ zdůraznil Klaus.

Přitom následky a důsledky epidemie v České republice nejsou rozhodně nikterak veselé a dobré, ba naopak. Za uplynulých deset dnů podle CNN Prima NEWS u nás zemřeli dva lidé. Za celou dobu, kdy jsme se poprvé s tímto virem setkali, zemřelo více jak 30 335 lidí.

Přesto má Václav Klaus pro vládu již poněkolikáté jasné a stručné sdělení, se kterým musel jít na veřejnost. Asi aby to všichni věděli, že on má v celé epidemiologické situaci jasno. Hlavně ví, co po vládě chce. „Vládo, nechte už lidi na pokoji, nechte lidi žít,“ vyzval ji.

Léčit ano, očkování ne

K tomu všemu, aby toho nebylo málo, už v minulosti bývalý prezident zdůraznil, že naočkovat by se měli pouze nemocní lidé a zdravé by vláda měla nechat být. Nutno podotknout, že slovem léčit rozhodně nemyslel vakcínu proti koronaviru. „Je to někde mezi tím,“ vyjádřil se ke svým slovům pro CNN Prima NEWS.

V úterý u nás přibylo 317 nakažených, což je největší nárůst nad 300 od 8. června. Odborníci z obav kvůli novým mutacím, které neustále vznikají, vyvíjejí se a šíří se do celého světa, před tímto varují a apelují, aby se lidé nechali skutečně naočkovat.

Aktuální hodnota reprodukčního čísla je nevětší za celý tento rok. Momentálně se nachází na hranici 1,45. Například podle evolučního biologa Jaroslava Flegra přijdou ještě další mutace i k nám, ale podle jeho prognózy epidemii na podzim zvládneme dobře.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články