Klausovi napařili pokutu za vystupování bez roušky, s odvoláním neuspěl. Tohle se může stát i vám

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vaclav klaus
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Bývalý prezident Václav Klaus musí zaplatit několik tisíc korun jako pokutu za vystupování bez roušky. Loni v říjnu vystoupil před Obecním domem v Praze, ale nedbal na hygienická opatření. Informace přinesla Česká televize, která získala písemné rozhodnutí od ministerstva.

Klaus se poprvé odvolal, následně ale pokutu potvrdilo ministerstvo zdravotnictví, i když šlo o trochu nižší sumu, než tomu bylo původně. Klaus musí kromě osmi tisíc jako pokutu zaplatit také náklady řízení, což může být také několik tisíc korun.

Klaus podá správní žalobu

„Ministerstvo snížilo výši pokuty z deseti tisíc korun na osm tisíc korun, neboť na rozdíl od Hygienické stanice hlavního města Prahy (HSHMP) nepřihlédlo jako k přitěžující okolnosti, že se obviněný dopustil přestupku v době nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění covid-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2. Ve zbytku ministerstvo napadené rozhodnutí potvrdilo,“ je uvedeno v písemném prohlášení.

Ministerstvo zdravotnictví rozhodnutí vydalo již na začátku června, ale Česká televize ho získala až nyní, protože se postupovalo podle zákona. Václav Klaus dostal pokutu na konci října za vystoupení, na kterém neměl nasazenou ochranu úst a zároveň také kritizoval veškerá opatření proti koronaviru.

Záběry z této akce se dostaly na veřejnost a následně se případem zabývala policie, která vystoupení bývalého prezidenta vyhodnotila jako protizákonné a kauzu předala hygienické stanici v Praze. Pokutu dostal Klaus již v lednu, původní částka byla deset tisíc korun.

Klaus ale s pokutou za porušení vládních nařízení nesouhlasil a podal odpor. Za dva měsíce ale hygiena rozhodla, že pokutu bude muset zaplatit, i když bude o dva tisíce nižší. Exprezident se následně odvolal až k ministerstvu zdravotnictví, kde se svými argumenty neuspěl.

Ministerstvo se shodlo v názoru s hygienickou stanicí

Ministerstvo zdravotnictví vydalo usnesení, ve kterém sděluje důvody svého rozhodnutí: „Ministerstvo se ztotožňuje s tím, jak hygienická stanice posoudila společenskou škodlivost protiprávního jednání obviněného, tj. došlo k ohrožení ochrany lidského zdraví, neboť obviněný bez nasazené ochrany dýchacích cest mohl nakazit osoby, které stály v blízkém okolí obviněného po dobu jeho projevu, bezprostředně předtím a bezprostředně poté.“

Hygiena může stanovit pokutu až do výše několika milionů korun, což se v tomto případě sice nestalo, ale mělo by to pomoci si uvědomit, že nedodržení vládních opatření může přijít draho. Klaus navíc musí zaplatit náklady spojené s řízením. Hygiena celý případ prošetřila a nepotvrdila, že by Klaus někoho během svého vystoupení nakazil nemocí covid-19. To je bráno jako polehčující okolnost, i proto není pokuta tak vysoká.

Během svého vystoupení mluvil Klaus asi dvě minuty, sám uvedl, že odpor proti rozhodnutí podal „jako nesouhlas s udělením konkrétní pokuty, ale i jako občanský protest z obecných důvodů, které směřují k ochraně práv všech občanů a k ochraně svobody proti potlačování občanských svobod.“

Podle jeho slov není vhodné nechat se zastrašit epidemií, navíc prohlásil, že hygiena rozdává pokuty v rozporu s ústavou. Klaus se bez roušky na veřejnosti objevoval opakovaně, přišel takto i na akci spojenou se 17. listopadem. I tady dostal pokutu, tentokrát se jednalo o tři tisíce korun, které již zaplatil.

Zdroj: ČT, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články