Nosíme roušky zbytečně? Vláda by měla povolit opasky, míní odborníci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
rouska
Zdroj: Shutterstock

Biochemik Zdeněk Hostomský se vyjádřil k aktuální situaci, kdy se řeší, jak motivovat lidi k tomu, aby se nechali naočkovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že nechápe, proč musí nosit roušku, když onemocnění covid-19 prodělal a je očkovaný. Podobně se vyjádřil o situaci na školách.

Na jednom se odborníci shodnou napříč jakýmkoliv oborem. I Hostomský totiž tvrdí, že je opravdu velmi důležité lidi motivovat k tomu, aby vakcinaci podstoupili. „Jednou z velmi důležitých pozitivních motivací v některých zemí je, že když jste očkován, nemusíte nosit roušku, abychom tak předešli plošným opatřením, která lidi iritují,“ řekl.

Nechápe smysl roušek

„Já jsem jeden z iritovaných. Nemocí jsem prošel, a ještě navrch jsem se nechal dvakrát očkovat, takže chudák můj imunitní systém už asi nemůže generovat více. Proč musím roušku nosit?“ ptal se v pořadu na CNN Prima NEWS sám sebe. Je očividné, že situace mu přijde absurdní.

Stejně přitažené za vlasy, možná i více, mu to přijde u dětí na školách. „Děti se testovaly v pondělí ráno. Nula pozitivních případů a paní učitelka jim řekne, ať si nasadí roušky,“ nepřestává se divit biochemik Hostomský.

zdenek hostomsky

Zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Mnozí ale tvrdí, že roušky jednou skutečně sundáme. No vlastně nikdo snad nepočítá s tím, že tyto „náhubky“, jak jim někteří říkají, budeme nosit po zbytek našich životů. Takový scénář si snad nikdo neumí ani představit, a tak od vlády čím dál více lidí očekává, že je brzy zruší.

„Je to dáno tím, že je tu velká tendence nic nedodržovat. V momentě, kdy řekneme, že naočkovaní lidé nemusí nosit roušky, nebude je nosit nikdo. Kdyby lidé byli disciplinovaní a táhli za jeden provaz, dodržovali by to, roušky by se nosit nemusely,“ reagoval v televizi zase šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Kolektivní imunita je cesta ven

Mezi populací ve věkové kategorii 60 a více je naočkováno kolem 80 procent. „Zbývá nám 20 procent, tedy 600 tisíc, což nás mrzí. Pokud se nám jakýmkoliv způsobem podaří rizikovou populaci doočkovat, problém by nebyl takový jako třeba před rokem. Proočkování u nás je skutečně záchranou,“ zdůrazňuje Hostomský.

Podle Milana Kubky by lidé měli začít přemýšlet racionálně a nad vším se zamyslet. Protože v této situaci nejde pouze o životy jich samotných, ale určitou zodpovědnost mají za každého nás.

I proto je tolik důležitá kolektivní imunita, kdy se virus posléze hůře přenáší a nemá tolik prostoru k tomu, aby mutoval.

Autor: Ivan Glaser



Související články