Roman Šmucler promluvil o dění v krizovém štábu. Potvrdil to, co jsme si už dlouho mysleli

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
roman smucler
Zdroj: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

Všichni říkají, že lidem je nutné říkat pravdu. Pokud se nechají očkovat a poté jim řeknete, že je to k ničemu, nikdo další už na očkování nepůjde. V pořadu na CNN Prima NEWS se k řízení epidemie vyjádřil Roman Šmucler, který se schůzek přímo účastnil.

Podle jeho slov politici veřejnost účelově straší, navíc ji považují za „nedisciplinovanou bandu“. Šmucler ale říká, že tam, kde to šlo a dávalo to smysl, Češi disciplinovaní byli. Pokud se lidem budou říkat nesmysly, je jedno, jestli je to dobrá zpráva – nebudou vás poslouchat.

Politici se k českému národu nechovají uctivě

„Je to zvláštní. Když jsem působil v Ústředním krizovém štábu, pořád se říkalo: ,Musíme lidem říkat, že to je horší, musíme je strašit‘. Nemám to jako lékař rád. Mám rád, když se lidem říká pravda, když se jim říkají komplikace, jaké jsou. Mám k nim úctu, vím, že si to dokáží přebrat,“ řekl přední stomatolog.

Podle něj Čechům došlo, že covid tady bude stále s námi, ale nechají se očkovat, protože nechtějí těžký průběh nemoci, kdyby se u nich koronavirus objevil. „Prostě se rozhodli, že budou žít ne pro covid, ale s covidem. Ten covid tu bude navždy,“ upozornil Šmucler.

Politici se bojí udělat nějakou chybu, a proto veřejnost raději „děsí“. Navíc nyní, v období voleb, kdy jsou občané připraveni každou chybu potrestat.

„Teď jsou volby, média jsou tvrdá. Politici, zejména ti vládní, se bojí udělat chybu. Je tu zbožněná teze, že loni v létě jsme udělali strašnou chybu, že jsme tu nenosili roušky. Já vím, jak se nosily, nebo nenosily v západní Evropě. Italové měli roušky většinou na rameni v době, kdy je měli nosit venku,“ vyjádřil se k ochranným pomůckám Šmucler.

Mutace delta se šíří rychle, ale koronavirus nezmizí

Venku nemá podle něj smysl roušky ani respirátory nosit. Ve vnitřních prostorách má smysl, pokud se jedná o místa, kde se může virus skutečně šířit. „Lidé musí cítit, že jim dáváme pomocnou ruku, musí mít pocit, že jsme ti lékaři. Já chci být ten lékař. Chci, aby v nás lidé měli důvěru, to je důležité,“ řekl Šmucler a dodal, že očkovaní lidé by měli mít možnost normálně žít.

Pokud politici nebudou Čechy děsit, budou spolupracovat, myslí si Šmucler. Každý lékař by měl lidem říct, že koronavirus tady prostě bude, jen tak nezmizí. Jedná se o politickou otázku, proto lidé jsou vyděšení a politici musí na jejich náladu reagovat rychle.

„Delta je mezi námi, potom přijde další virus. Kdyby přišlo něco špatného, zavedeme nějaká tvrdá opatření nepochybně během tří, čtyř hodin. Kdyby to bylo zlé, nepochybuji, že Češi budou spolupracovat, budou dělat vše, protože se bojí.“

Je potřeba, aby veřejnost věřila politikům i lékařům. Je jasné, že pokud se lidem řekne, že očkování je zbytečné, nikdo se očkovat nepůjde. V tuto chvíli ale moc lidí nevěří v ochranu, kterou má očkování poskytnout.

„V tuto chvíli na to většina lidí v Česku nevěří. Chodí bez roušek. Vláda je ale relativně přísná. Ti, co jsou vyděšení, úzkostní, mají nějaké uklidnění. Musíme si říct, jestli chceme žít pro covid, jestli to bude celé naše bytí, nebo se s tím naučit normálně fungovat,“ vysvětluje přední stomatolog.

Sám by nikoho do očkování nenutil, každý by měl mít možnost se rozhodnout. Ale vyjádřil se k tomu, že ti, kteří se nenechají očkovat, v sobě ponesou určité riziko. Je to ale stejné jako se vším. „Když jdu plavat, riskuji, že dostanu křeč, infarkt a utopím se, když jedu autem, riskuji, že se zabiji. Vždycky neseme v životě kus rizika. Představa, že zrovna u tohoto viru riziko udržíme na nule, je absurdní,“ ukončil debatu Šmucler.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Raina TomanováSouvisející články