Knihovnou roku 2022 je místní veřejná knihovna v Praze-Dolních Chabrech. Vybral ji Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
knihovna_knihy
Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo kultury ČR v úterý 4. října vyhlásilo výsledky soutěže Knihovna roku 2022. Porota hodnotila dlouhodobé zásluhy o rozvoj knihovnictví v obcích nebo mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. Vyhlášení proběhlo v rámci Týdne knihoven, který se letos koná od 3. do 9. října.

Slavnostní předávání cen proběhlo 4. října v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Slavnostního předávání se účastnil i ministr kultury Martin Baxa. Hlavní cenu v kategorii základní knihovna získala Místní veřejná knihovna v Praze Dolních Chabrech v čele s knihovnicí Alenou Wachtlovou.

Knihovna, zejména díky skvělé paní knihovnici Aleně Wacht­lové, byla velmi aktivní i během covidové pandemie. V rámci tematického roku, věnovanému osobnosti Jaroslava Foglara, se zaměřila zejména na vícedenní venkovní aktivity pro ne­čtenáře, mladší a starší děti, uvádí k výběru web Informace pro knihovny.

Smysl soutěže

Smyslem ocenění je vyjádření veřejného uznání knihovnám, jejich pracovníkům i obcím za úsilí o rozvoj knihovnických služeb a čtenářství. Kritéria pro hodnocení postihují šíři a rozmanitost práce knihoven i existenci nutných základních podmínek vytvářených samosprávou.

Soutěž je jedním z podnětů pro přeměnu knihoven především v malých městech a obcích na moderní centra kulturního a společenského života a zvýšení jejich prestiže, popisuje význam soutěže web Informace pro knihovny.

Ocenění pro Národní knihovnu v Praze

V kategorii významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb byla hlavní cenou oceněna Národní knihovna České republiky za vydání publikace Jak řídit knihovnu: příručka pro začínající vedoucí/ředitele knihoven, uvádí web ministerstva kultury.

„Smyslem tohoto ocenění je především vyjádření veřejného uznání knihovnám a lidem, kteří v nich pracují. Ocenění toho, co všechno dokáže dobrá knihovna jako přirozené centrum kulturního a společenského života nabídnout,“ píše na svém facebooku ministr kultury České republiky Martin Baxa.

„Knihovny jsou prostředí, které mám rád od dětství, a jsem si vědom, jak důležitou práci paní knihovnice a páni knihovníci vykonávají. Sluší se za to velmi poděkovat,“ dodává Martin Baxa.

Zdroje: Týden knihoven, Facebook, IPK, MKCR, Twitter

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články