Koalice SPOLU by dle průzkumu opět porazila ANO. Měla by ale dle veřejnosti začít dodržovat sliby, které dala

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Koalice SPOLU
Zdroj: David Malik - CNCenter A.S. / CNC / Profimedia

Dle únorového volebního modelu agentury Kantar CZ by volby do Sněmovny vyhrálo hnutí ANO, a dokonce si oproti říjnu polepšilo. Pokud by se však braly v úvahu koalice, zvítězilo by o půl procenta SPOLU. Dle některých jde o velký úspěch, dle jiných o zklamání.

Data byla sbírána mezi 13. únorem a 3. březnem a výzkumu agentury pro Českou televizi se zúčastnilo 970 respondentů starších 18 let.

ANO první, ale i druhé

Hnutí ANO by se do Sněmovny dostalo se ziskem 29,5 procent, což je o tři procenta více než v říjnu minulého roku. I ostatní pozice zůstaly dle výsledků agentury stejné.

Druhá by tak skončila ODS s 21,5 procenty, následovaná Piráty s 9 procenty a SPD s 8,5 procenty. Do Sněmovny by se dále dostalo STAN a TOP 09.

Agentura pracovala i s hypotézou, že by se voleb zúčastnily dvě koalice jako v minulých volbách. V takovém případě by koalice SPOLU (složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získala 31 procent a o půl procenta by tak zvítězila nad hnutím ANO.

Zatímco k jednotlivým výsledkům stran se zástupci současné vládní koalice SPOLU nevyjádřili, koalice zveřejnila na svém twitteru výsledky z hypotetických koaličních modelů.

„SPOLU bychom znovu porazili populisty a extremisty a vyhráli volby do Poslanecké sněmovny,“ napsala koalice k výsledkům.

Rozdíl je dle občanů nízký

„Jestli vám k tomu stačí půl procenta… Tímhle tempem vás dezinfo a populisti smetou v dalších volbách,“ reagoval na twitteru přispěvatel se jménem Zechy, který tak reagoval na malý rozdíl ve výsledcích.

Na ten reagovalo více přispěvatelů s tím, že by vláda měla začít jednat a dodržovat sliby, které občanům dala.

Diskuze se rozběhla i u článku serveru Seznam Zprávy, kde také mnozí upozorňovali na to, že by vláda měla výsledky brát jako upozornění, protože pokud se ANO a SPD ve volbách spojí, tak koalici SPOLU porazí.

„Koalice vládne v mimořádně složité době vysokých cen energií, války na Ukrajině a v době nutnosti řešit populistickou pozůstalost po předchozí vládě. S ohledem na to lze její výsledek 31 % brát spíše jako úspěch,“ myslí si ale například Aleš Martiška.

Hypotetické koalice nelze brát v úvahu

Další upozorňovali na skutečnost, že průzkum počítá s koalicemi, které ale nemusí ve volbách platit.

„Ptát se na koalici Stan a Pirátů je zbytečné… tahle koalice je minulostí, a tudíž její výsledky v průzkumu o ničem nevypovídají,“ reagoval na twitteru například Petr Beneš s tím, že výsledky jsou zavádějící.

Agentura však konkrétně u těchto výsledků upozorňovala, že se jedná jen o hypotézy, a tedy by takto měly být chápány.

Diskutující Martin Tikal však v diskuzi na serveru Novinky upozornil na složení voličů dnes a za dva roky.

„Za dva roky bude Babišovi 70 let. A jeho voliči budou také starší. A šestnáctiletým bude osmnáct. Měli jsme po revoluci za premiéra sedmdesátníka? Statistiky jsou proti. Uvidíme a zažijeme, jak to všechno dopadne,“ napsal připomínku k aktuálním výsledkům.

Zdroj: Česká televize, Seznam zprávy, Novinky, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články