KOMENTÁŘ: České dráhy slibují v příštím roce zrychlení některých spojů. Dočkáme se ale toho, že vlak jednou přijede včas?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ceske drahy
Zdroj: Profimedia

České dráhy plánují v příštím roce zrychlit několik spojů až o desítky minut. Zda to bude v praxi znamenat i něco víc než jen to, že výjimečně přijede rychlík na čas, sice není jasné, každopádně to ale společnost podle ČTK slibuje.

Tento text je komentářem autora.

Se zkrácením jízdní doby počítají České dráhy mezi Prahou a jižními Čechami, zrychlit by pak postupem času měly i spoje z metropole na Moravu. Na slovo „měly“ přitom kladu důraz pro případ, že by se někdo začal předčasně těšit.

Jako první se bude zrychlovat spojení mezi Prahou a Českými Budějovicemi, ke kterému dojde i na základě dokončení dvou přeložek na trati. Například spoje EC nebo IC trasu zvládnou za 100 minut, tedy o 18 minut rychleji než doposud. Jelikož ale často vlaky nabírají až dvacetiminutové zpoždění, a to jen pokud má člověk štěstí, nebude asi rozdíl až takový.

Zrychlí i rychlíky

Slovo rychlík je ve slovníku Českých drah asi vysvětleno jinak, než by člověk předpokládal, v mnoha případech totiž vlaky na trati spíše stojí a do cíle jen málokdy dojedou včas. Přesto ale ČD slibují, že zrychlení se bude příští rok týkat právě i těchto vlaků.

Cesta mezi Prahou a dunajským koridorem do Lince zrychlí ze současných 4 hodin a 17 minut na 3 hodiny a 45 minut. To je stále spousta času k tomu, aby člověk využil veškeré výhody cestování vlakem, které ČD nabízejí.

Tedy například věčně nefunkční wifi nebo příplatek do první třídy, bez kterého se budete mačkat na chodbě i přesto, že jeden vagon rychlíku je zcela prázdný. Z osobní zkušenosti vím, že sednout si v takto přeplněném vlaku do prázdného vagonu 1. třídy vytočí i ty nejklidnější průvodčí, kteří vám hned spočítají, že levnější bude líbat se dál na chodbě s okénkem.

Nemluvě o možnosti koupit si kávu od pána, který se sám do uličky vlaku sotva vejde (a to poukazuji na velikost uličky, nikoli na váhu zaměstnanců ČD), protože před sebou tlačí vozík s pochutinami.

V takovém případě v přeplněném vlaku prakticky nemáte kam utéct. Takovou cestu za sebou člověk opravdu chce mít rychle a slibované zrychlení spojů je tak pro mnohé velkou nadějí na lepší časy.

Ukončení výluk z Prahy do Brna

„Vážení cestující, omluvte prosím zpoždění vlaku.“ Tuhle větu asi lidé, kteří jezdí z Prahy do Brna, znají až moc dobře. I tomu by měl být ale konec. České dráhy slibují zrychlení i vlaků přes Českou Třebovou, a především ukončení několika výluk na této trati.

Milá paní, která ze staničního rozhlasu pravidelně den co den všechny cestující prosí, aby omluvili dvacetiminutové zpoždění, nejspíš nikomu chybět nebude. Dále se zkrátí doba spojů mezi Prahou a Ostravou, a to podle předpokladů až o půl hodiny, píší Novinky.

O desítky minut zrychlí i další spoje na trati. V posledních měsících komplikovaly nebo dále komplikují dopravu z Prahy přes Pardubice na Moravu stavební práce mezi Poříčany a Kolínem, na nádraží v Pardubicích a mezi Chocní a Ústím nad Orlicí, připomíná ČTK. To by se ale příští rok mělo změnit.

Z osobního zážitku mohu říci, že na této trase vlak dorazil do určené stanice na čas možná jednou z pěti pokusů. Pokud by zrychlení vyřešilo alespoň tento problém, nadšení cestujících by bylo nejspíš nekonečné.

Nakonec zrychlí také zahraniční spoje, a to například do Rakouska a Maďarska, kde České dráhy slibují zkrátit cestu až o 25 minut. Je ovšem otázka, kde se naopak nečekané výluky vytvoří a vlaky budou cestujícím velmi příjemnou cestu dopřávat o 25 minut déle.

Zdroj: Přehledně24, České dráhy, ČTK, Aktuálně, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články