České dráhy připravují nové noční spoje a modernizují lůžkové a lehátkové vozy. Upozorňují také na změnu ceny jízdenek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ceske drahy
Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

České dráhy spustily novou značku s názvem ČD Night, která bude používána pro noční spoje. Zároveň také investují 246 milionů korun do modernizace lůžkových a lehátkových vozů. Podle generálního ředitele ČD Michala Krapince chce dát společnost noční dopravě nový impulz, uvádí Novinky.

„Na základě ankety mezi cestujícími a zaměstnanci jsme vytvořili novou značku ČD Night, pod kterou najdou naši zákazníci všechny informace, které jsou s cestováním přes noc spojené,“ říká Krapinec. Vlaky podle jeho slov zamíří na Slovensko, do Maďarska, Polska, Rakouska, Německa nebo Švýcarska.

„Od nového jízdního řádu přidávají ČD noční spojení, které zajistí přímou dopravu přes noc z Čech a ze sousedního Saska na jihozápad Německa do oblasti Bádenska a do švýcarské Basileje a Curychu. Díky tomu se zlepšuje také dostupnost francouzského Alsaska a s přestupy na další spoje lze dojet vlakem pohodlně do jakékoliv oblasti Švýcarska,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka na facebooku.

„Síť nočních vlaků ČD se speciálními vagóny na spaní provozují České dráhy společně s partnerskými zahraničními dopravci. Lůžkovými a lehátkovými vozy ČD lze přes noc cestovat do řady významných evropských měst velmi komfortně, bez stresu a šetrně k životnímu prostředí,“ uvádí České dráhy na svém webu.

Vyšší komfort

Kromě samotných nočních vlaků chtějí České dráhy věnovat finance také do většího komfortu u vozů lůžkových a lehátkových. Peníze podle CNN Prima NEWS poslouží například pro výměnu součástí lůžek, nové osvětlení, obložení stěn, sociální zařízení, sprchy nebo nově také zásuvky a internetové připojení.

V současné době ČD provozují podle serveru Aktuálně noční vlaky s lůžkovými a lehátkovými vozy z Prahy do Varšavy, dále z Prahy přes Žilinu, z Prahy přes Bratislavu do Budapešti a přes České Budějovice a Innsbruck do Curychu.

Od prosince přibyde do jízdního řádu spojení z Prahy do Curychu, jehož trasa povede přes Drážďany, Frankfurt nebo Basilej. V současné době je pro noční spoje používáno 30 vozů, 21 z toho je lůžkových a 9 lehátkových.

Zdražení jízdenek

Od 11. prosince České dráhy zdraží jízdenky až o 15 %. A to jak pro spoje denní, tak i pro ty noční. Až do 10. prosince nicméně podle serveru Z dopravy probíhá předprodej jízdenek za původní ceny. Pokud tak nakoupíte včas, můžete za současné ceny jezdit až do května.

„Dojde ke změně cen v tarifu SJT, který platí u všech spojů vedených v závazku veřejné služby a na většině komerčních spojů. Cestující v tomto tarifu zaplatí od 11. prosince v průměru o 15 procent více,“ potvrdil pro iDNES mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Zdroj: České dráhy, Novinky, CNN Prima NEWS, Aktuálně, iDNES, Z dopravy, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články