Po vykolejení cisteren s benzenem byly opět zrušeny některé spoje. U Olomouce narazil vlak do předmětu v kolejišti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ceske drahy
Zdroj: Profimedia

Srážka vlaku s předmětem v kolejišti způsobila ve středu před polednem zastavení provozu vlaků na železničním koridoru v úseku mezi Olomoucí a nedalekým Štěpánovem. Jednalo se přitom o druhé omezení během krátké chvíle, dva dny předtím vlaky stály z důvodu vykolejení cisteren s benzenem.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy vlak u Olomouce narazil do předmětu v kolejích, kterým byla pravděpodobně bedna s nářadím. „Pravděpodobně se jednalo o nějaké nářadí nebo drobné předměty v kolejišti. Nikdo nebyl zraněn,“ uvedl podle iDNES mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

„Během šetření byl na místě přerušen provoz. Ten byl po 13. hodině obnoven. O jaký předmět v kolejišti se jednalo, to nevíme. Srážka ovšem neměla žádné následky,“ potvrdil Gavenda. To se ovšem nedá říci o nehodě, která se stala o dva dny dříve.

Vykolejení nákladního vlaku

V pondělí vykolejil u Poříčan na Kolínsku nákladní vlak, při jehož nehodě došlo také k převrácení dvou cisteren s benzenem. Provoz byl na mnoha místech zastaven až do středy, celkem šest desítek vlaků bylo podle Novinek úplně zrušeno.

Na čtyři desítky spojů byly odkloněny a tím pádem výrazně zpožděny. Až do úterního večera hasiči podle iDNES přečerpávali benzen z havarovaných cisteren. „Přečerpání je prováděno pomocí čerpadla na nebezpečné látky za současného vyrovnávání tlaku v cisterně pomocí dusíku,“ řekl velitel záchranného hasičského sboru skupiny Orlen Unipetrol Petr Králert.

K situaci se na twitteru vyjádřil také předseda představenstva ČD Tomáš Tóth. „Společně se Správou železnic a HZS Spolany Neratovice děláme maximum pro odstranění následků včerejší mimořádné události v Poříčanech. Probíhá přečerpávání benzenu, poté budou těžkým jeřábem odklizeny vykolejené vozy. Všem cestujícím a dopravcům se omlouváme za komplikace,“ uvedl.

Ani jeho slova ale příliš neuklidnila nespokojené cestující. „Na zpoždění vlaků si s Českými drahami člověk zvykne, ale zrušení spojů pro mě včera bylo velkým problémem. Navíc jsem se musela ptát na šesti místech, než jsem se konečně dozvěděla, jak se tedy dostanu domů,“ stěžuje si pro Přehledně24 jedna z cestujících.

Obnovení provozu po třech dnech

Nehoda se obešla bez vážnějších zranění. Dva lidé byli zraněni lehce, podle všeho se jednalo o dva strojvedoucí, kterým pomohl z havarovaného vlaku Patrik Wolf, voják, který se náhodou u nehody naskytl.

„Na místo vyjeli i zdravotníci, dva lidé se lehce zranili,“ řekl mluvčí středočeské záchranné služby Marek Hylebrant. „Policie místo nehody dokumentuje i za pomoci dronu,“ doplnil pro iDNES středočeský policejní mluvčí Pavel Truxa.

Provoz na trati byl obnoven ve středu v odpoledních hodinách, do té doby byla podle twitteru ČD zavedena velmi komplikovaná opatření. Po otevření trati nicméně následkem druhé nehody u Olomouce byla vzápětí část spojů opět zrušena či přesměrována.

Zdroj: Novinky, iDNES, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články